Kuidas valida jõulupuud

jõulupuud valimas
Kuidas valida jõulupuud

Jõulupuu tuppa toomine on iga-aastane märgilise tähendusega ettevõtmine. Hästi valitud ja eriliselt kaunistatud jõulupuu paneb enda ümber särama kogu ruumi ning teeb rõõmsaks kõik, kes tema ümber.

Anname mõned soovitused, mis juba enne jõulupuu toomist läbi mõelda ning jagame hooldusnippe, et kaunis koduehe ka kestaks!

Milline jõulupuu – traditsiooniline kuusk, nulg või hoopis moodne elus potikuusk?

Alustuseks vali oma kodus välja jõulupuu asukoht. Kas soovid jõulupuud hoida toas, terrassil või rõdul?

Jõulupuule tasub valida võimalikult jahe koht. Kui kodus on põrandaküte, siis on abiks ka toalilledele mõeldud ratastel alused või madalad lauad. Nii käib õhk alt läbi ja puu ei „küpse“ kogu aeg.

• Kui soovid jõulupuud eelkõige tuppa, siis sobib üldjuhul jalalt lõigatud puu, kas kuusk või nulg.
  • Kui terrassile või rõdule, tasub pilk heita ka potijõulupuude poole.

Potijõulupuu on okaspuu, mille saab pärast jõuluaega ja talve aeda maha istutada. Puu talvitub edukalt potis ning ei karda läbikülmumist. Tuleb vaid vaadata, et potis olev puu kuivale ei jääks.

Kui puule on asukoht valitud, saab paika panna jõulupuu kõrguse. Puud saab alati madalamaks saagida, kuid pikkust juurde lisada pole võimalik.

Kui hindad jõulupuu lõhna, siis tõelise jõululõhna toob tuppa vaid traditsiooniline kuusepuu. Olgu ta jalalt lõigatud või potis.

Kui pead eelkõige lugu puhtusest, siis nulg pudistab okkaid tunduvalt vähem kui kuusk, tekitades enda ümber vähem prahti. Nulg küll viskab okkaid maha, kuid selleks kulub lihtsalt palju rohkem aega ja puu peab olema palju kuivem. Nulu okas on natuke rohtsem ja tema kinnituspind oksale veidi suurem. Seetõttu „närtsib“ puu aeglasemalt.

Jõulupuu üles sättimine ja hooldus

Mida suurem on temperatuuride vahe õues ja toas, seda aeglasemalt peaks kogu protsess käima. Maksimaalne temperatuuride erinevus võiks olla umbes kümmekond kraadi. Puule tuleb anda aega temperatuuriga kohaneda vähemalt paar tundi - kui võimalik, siis ideaalis terve öö.

Vahetult enne puu püstipanekut tuleb ära saagida 5–10 cm pikkune tüveots. See on vajalik selleks, et avada puu juhtkoed ning tal tekiks võimalus vett tarbima hakata.

Seda tasub teha pigem kiiresti, et puu kohe vette saaks. Nii nagu inimese verejooks peatub enamasti mõne minutiga, sulguvad ka taimekoed sama kiiresti. Selsamal põhjusel ei tohi puud hiljem ka kuivale jätta – siis ei pruugi vee lisamine enam elujõudu juurde anda või tagasi tuua.

Esimestel päevadel kulub vett palju! Isegi kui see välja ei paista, siis puust on vesi aurustunud ja ta võib olla n-ö kergelt närtsinud.

kaunistatud jõulupuu

Potijõulupuu vali võimalikult suure potiga

Ka potijõulupuu hooldusel tasub rõhku panna kastmisele. Mida suurem taim, seda rohkem niiskust ta vajab. Soojas toas aurustub suuremast võrast rohkem hädavajalikku niiskust.

Puu head välimust toas aitab säilitada see, kui asetad avatud veenõu puu lähedusse, et suurendada õhuniiskust. Heaks abimeheks on ka õhuniisutid. Võimaluse korral piserda aeg-ajalt puhta veega.

Potikuuske valides tasub tähele panna, et mida suurem pott, seda kindlam, et taimel on kaasas korralik juurekava

Mida jahedam kasvukoht, seda parem. Ideaalne oleks kuni 15 kraadi, kuid lühiajaliselt saab taim hakkama ka soojemas. Temperatuuri muutus, kas siis taime tuppa tuues või tagasi õue viies, ei tohi olla väga järsk.

Kindlasti ei tohi pärast pühi õue viia taime, millel on tulnud uued rohelised kasvud. Selline puu on äärmiselt külmaõrn.

Kui pühad on möödas ning peale pühi on maa veel pehme, siis on kõige parem oma jõulupuu esialgu koos potiga maha istutada.

Valides jõulupuu Juhani Puukoolist toetad eestimaist istikukasvatust. Lisaks aitad meil teha head - iga jõulupuu müügilt annetame 1 € Maarja Küla intellektipuudega noorte tegemiste toetamiseks. Omalt poolt kingivad nad igale toetajale tänutäheks hoole ja armastusega valmistatud jõuluehte.

Tule jõulupuud valima endale lähimasse istikuärisse. Oled oodatud!

Jõulupuu Juhani Puukoolist