Graatsilised ja vastupidavad pajud

Загрузка...
Graatsilised ja vastupidavad pajud

Pajud on haljastuses laialdaselt kasutatud taimed. Kuna pajude kasvukuju varieerub puudest põõsasteni, kasutatakse neid nii soolotaimena, veekogude ääristustaimena ning erinevates grupiistutustes, muuhulgas ka näiteks tuulekaitseistutusena.

Tihti on pajude looduslikuks kasvukohaks veekogude ääred. Seda seetõttu, et paju on valgusnõudlik taim ning tundlik varju ja kaastaimede suhtes.

Samas taluvad pajud teistest liikidest paremini kõrget põhjavee taset ja pikaaegseid üleujutusi ning lepivad sealjuures ka kehva, savise ja happelise mullaga. Niiskesse kasvukohta istutanuna aitab paju enda all olevat pinnast kuivendada. Suurepärasest kohastumusest hoolimata kasvab paju kenasti ka tavalises ja kuivas pinnases – peaasi, et päikest jätkuks!

Üks armastatumaid pajuliike on kindlasti kerapaju ’Bullata’. Oma ümara võraga on ta suurepärane soolotaim, kuid sobib samavõrra hästi ka alleena või gruppidena istutamiseks. Puul on lisaks äratuntavalt ilusale võrale ka huvitav kooremuster.

bullata kerapaju juhani puukool

Silmapaistev puukujuline paju ehk remmelgas on 'Pamiati Bazhowa', mis kasvab aastatega ligi 10 meetri kõrguseks. Ta saavutab oma kasvukõrguse kiiremini kui teised puud, kuna on ülimalt külmakindel ega saa talvel külmakahjustusi, mis puu kasvu pidurdaksid.

Puu on noorelt ovaalse võraga, hiljem graatsiliselt allarippuvate okstega. Sarnaselt kontpuuga on tal talvel tänu erkoranžidele okstele erakordselt dekoratiivne, lüües külmal ja pimedal ajal särama enda ümber oleva halli maastiku. Meie puukool pakub isastaimi, mis ei moodusta pudisevaid urbasid.

Nagu ka teised pajud, on ta valgusnõudlik, kuid pinnase suhtes leplik. Sobib tiigikaldale soolotaimeks, alleetaimeks ja ilmestab veenvalt suuremaid maastikke. Tegu on uue ja väga perspektiivikas sordiga!

Kes soovib madalama kasvuga graatsiliselt rippuvate okstega puud, pööraku pilk halapaju ’Blue Streak poole. Tegu on suurepärase hõbedast tooni lehestiku ja hõbedase-sinise koorega kahe-kolme meetri kõrguseks kasvava puuga. Ta pakub kevadel erakordselt rikkalikult valgeid urbasid, olles sellega üks parimaid urvapajusid! Puu on täiesti külma- ja põuakindel. Sobib hästi väiksematesse aedadesse pisemate veekogude ääristuseks.

Klassikalise leinapaju austajaid rõõmustab hõberemmelgas 'Tristis'. Tema sobib ideaalselt veekogude ääristamiseks, olles kiirekasvuline ja vähenõudlik ning kasvades ligi 20 meetri kõrguseks.

Hõbedase värvilaigu aitab aeda tuua kaarduvate okstega halapaju 'Pendulifolia'. Lisaks on ka temal kõik pajudele iseloomulikud head omadused: külmakindlus ja vastupidavus liigniiskusele.

halapaju leinapaju remmelgas juhani puukool

Pajud kannavad endas romantilisust ja pisut magusat nukrameelsust. Haljastades nendega veekogu äärseid, saab luua kooslusi, mis pakuvad vaatajale omalaadset rahu, lõõgastust või hoopiski lohutust.

Copyright © 2020 Plantex AS. Все права сохранены.