Head kliendid!
Meie e-poe klienditeenindus töötab E–R kella 10–16.
Kaupade saatmist ja komplekteerimist puudutavatele küsimustele vastame aadressil epood(at)juhanipuukool.ee.

Mis või kes on tuuturoos?

tuuturoos
Загрузка...
Mis või kes on tuuturoos?

Juhani Puukoolist on võimalik osta roose mitmes erinevas suuruses. Suured, 4–7 liitrises potis kasvavad taimed on 2–3 aasta vanused. Need on tugeva juurekava ja mitme haruga. Jälgides üldlevinud soovitusi on nende kasvamaminek pea 100 protsenti kindel.

Teine võimalus meilt roose osta on sel või eelmisel talvel meie juures vääristatud roosid, mis kasvavad väikeses kiletuutus. Kutsume neid roose tuuturoosideks.

Tuuturoosi juurekava on tagasihoidlikum ja nad vajavad istutamisjärgselt rohkem hoolt. Juba kaupluses peenrast välja võttes on narmasjuured kiletuutu limiteeritud piiridest välja roninud.

Tuuturoosi eeliseks on soodsam hind ning see, et tegu on meie oma kodumaise toodanguga. Aia rajamisel või täiendamisel on see oluline nüanss!

tuuturoos

  • Tuuturoos tahab väga kiiresti oma uuele kasvukohale saada.
  • Kiletuutu tuleks 2–4 tunniks panna juurt pidi veeämbrisse, et taim saaks endasse võimalikult palju veetagavara soetada.
  • Istutusauk tee vähemalt 15 cm juurestikust sügavam. Aiamulda lisa head kompostimulda või kõdunenud orgaanilist väetist.
  • Uue taime istutamisel endise roosi istutusauku tuleb vana muld välja vahetada 45 cm sügavuselt ning kuni 1 m raadiuses. Eriti oluline on see siis, kui eelmine roos on välja võetud mõne kahjustaja tõttu.
  • Istutamisel võid kasutada istutusväetist või aeglaselt lahustuvat (Osmacote-tüüpi) graanulväetist. Roosidele on väetamine eriti oluline.
  • Jälgi istutades, et pookekoht jääks 5–8 cm sügavuselt mulla alla. Lõika läbi pookelint punga vastaspoolelt ja kindlasti võta ära kileümbris.
  • Lõika kindlasti taim 1/3 võrra tagasi, ära lase tal koheselt õitsema hakata. On küll tore varakult esimesi õisi näha, aga õite asemel peaks taim kulutama oma energiat hoopis tugeva juurekava moodustamiseks.
  • Et taim paremini juurduks lõika õied maha, nii, et alles jääb 3–5 lehte. Kevadel tuuturoosi raagustaimena ostes oleme tagasilõikuse juba sinu eest ise ära teinud.
  • Tee roosi ümber, umbes 20 cm kaugusele taimest kastmisvall, et kastmisvesi jõuaks roosi juurteni, mitte ei valguks eemale. Kastmisvalli on vaja hoida vähemalt esimesel kasvuaastal, veel parem, kui kaks esimest aastat.
  • Pärast istutamist kasta korralikult (vähemalt 10 liitrit taime kohta). Kui kastad voolikust, siis tee selline tore katse. Võta 10-liitrine ämber või kastekann ja vaata, kui palju kulub sul aega selle täitmiseks. Loe kasvõi numbreid või võta stopperi pealt aega. Just niikaua pead sa kastma iga taime, et vett oleks piisavalt ka 40 cm sügavusel, kus on roosi juured!

Selle pildi saatis meile murelik klient. Siin on lisaks liiga väikesele istutusaugule ja kastmisvalli puudumisele näha ka jõudsalt kasvav kibuvitsaalus.

 

Väga oluline on tuuturoosi istutamisel ka taime varjutamine, seda eriti suveperioodil. Pärast istutamist tuleks taime varjutada kas varjutuskanga, okste või mõne muu hingava käepärase vahendiga umbes nädal aega.

Ei maksa heituda kui vaatamata varjutamisele taime lehed kolletuvad või muutuvad valkjaks ja varisevad. See on täiesti normaalne juurdumisprotsess. Ära kiirusta kohe väetama kiiretoimelise väetisega, oota vähemalt kaks nädalat kuni roos hakkab uusi võrseid ajama!

Veel tekitavad palju küsimusi hallikad laigud meie rooside lehtedel. Tegemist ei ole jahukastega. Meil on puukoolis väga lubjarikas vesi ja see jätab sellised laigud lehtedele. Umbes nädala jooksul peseb vihm või muu puhas vesi selle maha.

Tugevad on need taimed, mis on korralikult hooldatud ja toidetud.

Copyright © 2020 Plantex AS. Все права сохранены.