Aed talveunne – Juhani Puukool

Küllaltki paljudel taimedel on kapriisid, millega aiapidaja peab arvestama ja seda just talvel, kui tundub, et taimed on unes ja aiapidaja hoolt ei vaja.

Paljud igihaljad taimed (rododendronid, okaspuud, osad püsililled ja pinnakattetaimed) on tundlikud varakevadise päikese suhtes ning päiksepõletuse vältimiseks tuleks taimi varjutada.

Külmaõrnad taimed (nt. roosid) vajavad kaitset pigem pakase eest. Neile sobiv pakasekaitse kangas või kuuseoksad asetatakse taimedele alles pärast püsikülmade saabumist ning eemaldatakse kevadel. Roose tasub kindlasti enne kangaga ümbritsemist katta ka kuuseokste või turbaga. Selleks sobivad kõik kasvuturbad, kuid viimaste aastate niisket ja heitlikku talveilma arvestades võiks eelistada pigem spetsiaalselt kuivatatud vetthülgavaid turbaid.

Lisaks võib kevadine päike kahjustada noorte vilja- ja ilupuude tüvesid. Selle kaitseks on hea juba sügisel tüved valgendada.
Eriti hoolikalt tuleb jäneste eest kaitsta noori õuna- ja ploomipuid.
Plastikust tüvekaitsed on saadaval erinevates värvides ning hoiavad eemal jäneseid ja muid närilisi.

Valged tüvekaitsed peegeldavad tagasi ka ereda varakevadise päikesevalguse ega kuumene liigselt ümber tüve. Parim aeg tüvekaitse paigaldamiseks on juba sügisel – oktoobris-novembris.

Juhani Puukooli istikuärides leiad suure valiku talviseid hooajakaupu väga heade hindadega.