Kindlasti kipume armastama taimi, mida on kergem hooldada ja kellega ei teki tihti muresid. Altpoolt leiad aga soovitused ja juhendid meie aednikelt, miks eelistada ka mõningaid raskemini hooldatavaid taimi.
sarvsonajalg
Sarvsõnajalg – on väga efektse väljanägemisega, jättes mulje eriti eksootilisest taimest. Tema hoolduse eripära seisneb kastmises. Tema tahab vannis käia. Potis on vaid väga väike kogus mulda vajalik ja seda on pea võimatu pealt poolt kasta. Paari nädala tagant, soojemas ja kuivemas ruumis tihedamini vajab juurepall vanniskäiku ehk leotamist veenõus 10-15 min. Nii kaua, kui õhumullid veel vee peale tulevad. Lehti on parem mitte katsuda, need ei talu muljumist ja vigatuste korral lähevad kohe inetuks.
Punahuul – veel üks teistsugune ja rippuv taim. Ka nemad vajavad väga harva kastmist. Võib võrrelda orhideedega. 2-3 nädala tagant tasub pott üle vaadata. Kasta tagasihoidlikult. Kindlasti ei talu nad seisvat vett poti all või põhjas.
Kuldviljakpalm – üks suur ja soliidne taim. Kauplustes müüakse enamasti potte, kus on mitu taime kokku istutatud, et oleks kohe efektsem. Tegelikult see talle ei meeldi. Õige oleks selle taime soetamisel üksikud taimed esimesel kevadel eraldi istutada. Muidu tekib potis tugev konkurents ja ükski neist ei pruugi ellu jääda. Kastmiselt tuleb tähele panna, et kuldvilkapalm ei talu mullapalli läbikuivamist. Muld peab olema kogu aeg ühtlaselt parasniiske. NASA andmetel on ta nr 1 õhupuhastaja taim.

Uue ja suhteliselt lagedal oleva maja omanikud jõuavad tihti selleni, et kõige kiirem moodus naabrite pilkude eest varju leida on istutada elupuuhekk.  Täna ei hakkaks rääkima sortide valikust, vaid pööraks rohkem tähelepanu istutamisele ja sellele, kuidas vältida taimede hukkumist esimestel kasvuaastatel. Vastupidiselt levinud arvamusele – elupuu EI KASVA ilma hooleta ja tühermaal. Ta vajab, nagu iga tugevakasvuline taim, rammusat mulda ja piisavalt niiskust.

Taimede valik

Soodsa hinnaga pakutavad hekielupuu taimed on enamasti suhteliselt väikese juurekavaga. Kõige keerulisem variant on masinaga välja võetud ja pakitud taimed – seal ei ole jälgitud puu loomulikku juurekava suurust. Kõik on giljotiiniga ühesuguseks tehtud. Enamasti on sellised kuni meetrised taimed ja müügil eriti odava hinnaga. Küsi müüjalt!

Järgmine võimalus on käsitsi välja kaevatud taimed. Siin enamasti jälgitakse taime juurekava, kui ikka põhiline juur on vasakul tugevam, kui paremal pool, siis kaevatakse ta ka seda nüanssi arvestades välja. Kuid iga kaevamine vigastab taime nii või teisiti ja tekitab stressi.

Kõige tugevamad on potitaimed. Just sellised, mis on juba potis ka juurdunud. Seda saab kontrollida nii, et kui võtad taime potist välja ja siis on pinnal näha heledaid narmasjuuri, siis on taim terve ja tugev ning hästi juurdunud.

Mullapalliga taimede puhul on soovitav neid enne istutamist mõne tunni kuni ööpäeva veeämbris leotada, et taim võimalikult palju vett endasse tõmbaks ja korvaks transpordi käigus kaotatud veevarud. Nii on suurem tõenäosus, et taim saab uues kasvukohas hästi hakkama.

 

Istutuskoha ettevalmistus

Pika heki istutamiseks on kõige lihtsam kaevata u 50 cm sügavune ja 50 cm laiune kraav. Istutusaugud peavad olema vähemalt 10 cm igast küljest suuremad, kui on taime mullapall. Enamasti piisab 50 cm sügavusest ja samasuguse läbimõõduga august.  Savisel pinnasel peab olema istutusauk sügavam, et oleks võimalik taime alla tekitada korralik drenaaž. Enamasti istutatakse hekielupuud umbes 70 cm vahedega. Nii kulub paar aastat, et hekk saavutaks tiheda müüri kuju, aga taimedele jääb ka edaspidiseks piisavalt kasvuruumi.

Õige aeg kastmisega alustada on juba tühja istutusaugu juures. Valage igasse istutusauku vähemalt pool ämbrit vett, et maapind harjuks vett vastu võtma ja niiskus jõuaks sügavamale.

Istutusaegne väetamine

Järgmiseks on hea istutusaugu põhja panna istutusväetist, sügisväetist või aeglaselt lahustuvat väetist. See on vajalik selleks, et taimele oleks kohe juurdumise järgselt piisav toitainete varu olemas. Istutus- ja sügisväetis erineb universaalsest aiaväetisest selle poolest, et tal on suurem fosfori ja väiksem lämmastiku sisaldus. Aeglaselt lahustuv ehk osmocote © väetis on küll kompleksväetis, aga toitained muutuvad taimele kättesaadavaks alles paari nädala möödudes. Nii sobib ka see väga hästi istutusaegseks väetamiseks.

Väetise kiht tuleb katta kompostmulla või näiteks okaspuu mulla kihiga. See on oluline selleks, et väetis otse taime juurteni ei puutuks ja et juurtel oleks soovi oma mullapallist uude kasvukohta juuri ajada.

 

Istutamine

Juurepall on kaetud kas võrgu või kangaga. Tavaliselt on tegemist looduses laguneva materjaliga ja seda ei pea ümber ära võtma. Kui siiski tundub, et tahaks taime juured vabastada, siis peab olema väga ettevaatlik, et muld juurte ümbert ära ei pudiseks. Kõik traadi kinnitused tasuks eemaldada ja vabastada kangast sõlmed. Taim peab jääma umbes samale sügavusele, kui ta on varem kasvanud. Täitke mullapalli ümbrus tihedalt mullaga vajutades aeg-ajalt jalaga mulda taime ümber kinni.

 

Kõige viimasena tehakse kastmisvall. Ehk taim piiratakse madala (3-5 cm) mullavalliga, et kastmisvesi laiali ei valguks.

Kastmine. Kastmine. Kastmine.

Juurdumata mullapalliga elupuud võib võrrelda lõikelillega. Ümberistutuse käigus on juured viga saanud ja enamasti on narmasjuured transpordi käigus hävinud. Taim ei saa ise maapinnast veel normaalselt vett kätte. Kättesaadav on ainult see niiskus, mis on istutusaugus olevas pehmes kompostmullas. Istutusjärgne kastmine peab olema väga korralik. Esiteks aitab vesi täita mullas leiduvad tühimikud ja teiseks annab see taimele märguande, et juured peavad arenema, sest kaugemal on ka vett ning toitaineid. Ühele taimele peab arvestama vähemalt 10 liitrit vett. Kuidas mõõta? Võta 10 liitrine ämber ja oma kastmisvoolik. Mitmeni jõuad lugeda enne, kui ämber täis saab? Just niikaua pead sa kastma iga puud. Kui kõik vesi korraga maasse vajuda ei taha, siis kasta mitmes osas. Kastmisvall hoiab vee täpselt taime juurte piires.

Automaatne kastmine

Heaks abiliseks on imb- või tilkkastmisvoolik. Kogu heki pikkuses maapinnale või maa sisse pandud voolik võimaldab kastmist automatiseerida. Täpne paigaldusviis ja kastmise aeg sõltub konkreetsest ostetud komplektist.  Jälgima peab, et iga taim saaks piisava hulga vett (u 10 l taime kohta).

Varjutamine

Sügisese istutuse juures on mõistlik taimed koheselt katta varjutuskangaga. Esiteks väheneb nii aurustumine ja sooja ilmaga on endal mugavam aias varjutuskangaga mässata, kui jaanuarikuises tuisus. Reaalne vajadus varjutuse järgi on enamasti veebruaris, kui päike on juba teravam, aga maapind alles külmunud. Tumeda taime pinnalt niiskus aurustub, aga külmunud mullapinnast pole vett juurde võtta.

Neid juhtnööre järgides olete teinud kõik endast oleneva, et vältida „rebaseid” hekirivis. Sellest hoolimata võib juhtuda, et mõni taim ei kohane. Põhjuseid võib olla palju. Enamasti on tegemist ebasoodsate tingimuste kokkulangemisega ja ega ei olegi muud, kui välja läinud taim asendada. Taime kvaliteedist tingitud probleemid ilmnevad tavaliselt umbes kuu jooksul peale istutamist. Korrektse hoolduse korral peaks olema taim selleks ajaks juurdunud.

 • Kõik algab kvaliteetsest istutusmaterjalist. Sibulate valimisel võta sellised, mis on suured ja tugevad. Mida suurem sibul, seda rohkem ja suuremaid õisi. Vältida tasuks pehmeid, hallituse jälgedaga ja närtsinud sibulaid. Mis muidugi ei tähenda, et need üldse kasvama ei lähe. Nad lihtsalt vajavad palju rohkem hoolt ja tähelepanu.
 • Kasvukoht. Isegi kõige tugevamad sibulad võivad alt vedada, kui nad on istutatud vale koha peale. Enamik sibulaid saab kõige paremini hakkama täispäikeses ja hea drenaažiga rammusas mullas. Sibulad on toitainete suhtes nõudlikud. Ära ei tohi unustada väetamist. Näiteks Baltic Agro sibullillede istutusväetis sobib kasutamiseks kevadest sügiseni.
  Baltic Agro istutusväetis
 • Õige istutusaeg. Nartsissid vajavad sooja mulda ja pikemat juurdumisaega. Paras aeg on istutamine ette võtta septembri esimestel nädalatel. Tulbid ja hüatsindid eelistavad jahedamat pinnast. Nende jaoks sobib kõige paremini, kui temperatuur jääb +5°C juurde. Tulpe võib tegelikult julgelt istutada nii kaua, kui labidaga mulda veel augu saab teha. Enamike sibulate jaoks on siiski kõige parem aeg septembri lõpp – oktoobri algus.
 • Istutussügavus.  Kuldne reegel on läbi aegade olnud 3 sibula sügavusele. Ennemini natuke sügavamale, kui liiga maapinna lähedale.
  Sibullillede istutussugavus
 • Pane sibulad maha õigetpidi ehk teravam ots ülespoole. See on üllatav, kui tihti see küsimus tekib. Alumises osas on sibula kand ja sealt arenevad juured. Jah, ka siis, kui sibul ei satu mulda päris õigetpidi, suudab taim leida tee maapinnale. Kuid sellised taimed on nõrgemad ja tärkavad hiljem.
 • Kompost ja väetis. Nagu enamus ilutaimi armastavad ka sibullilled kerget rammusat mulda. Pane istutusaugu põhja rikkalikult komposti või sega mulla sisse sibullillede istutusväetist.
 • Kastmine. Ka sibulad on taimed. Ka neile on vaja vett. Istutusjärgne kastmine soodustab juurte arengut ja kiirendab juurdumist. Istutusjärgne kastmine aitab täita ka mulda jäänud tühimikud, mis muidu võiksid põhjustada sibula üleliigset kuivamist.
 • Kui sinu kaduaias on probleeme kahjuritega (vesirotid, mügrid) siis saab sibullilli kaitsta istutades need sibullille istutuskorvidesse. Kindlasti tuleb korv ka pealtpoolt võrguga katta.

Juhani puukool tähistab augustis sünnipäeva.
Iga nädal uued ahvatlevad pakkumised!

 

5. august – 11. august 2019:

 • roosid kiletuutus  -40%
 • roosid potis  -30%
 • põõsasmaranad -50%
 • elulõngad -25%
 • hortensiad -25%
 • söödavad kuslapuud -40%

12.august – 18. august 2019:

 • püsililled -40%
 • suvelilled  (v.a krüsanteemid ja kanarbikud) -50%
 • viinamarjad -15%
 • roosid kiletuutus  -40%
 • roosid potis  -30%
 • põõsasmaranad -50%

19. august – 25. august 2019:

 • astelpajud -40%
 • ronitaimed -20%
 • püsililled -40%
 • roosid kiletuutus  -40%
 • roosid potis  -30%
 • põõsasmaranad -50%

26. august – 1. september 2019:

 • kadakad -50%
 • muud okaspuud -25%
 • ebajasmiinid -25%
 • veigelad -25%
 • püsililled -40%
 • roosid kiletuutus  -40%
 • roosid potis  -30%
 • põõsasmaranad -50%

Soodushinnad kehtivad istikuärides olevale kaubale kohesel tasumisel.

Tartu istikuäri rosaarium on täies õites ja ootab kõiki huvilisi roose imetlema…
Ja nuusutama!

                                                                                                                                                                                                                     _

Erinevad rippuvad ja kirju lehestikuga taimed on toredaks täienduseks klassikalistele amplitaimedele. Miks mitte eksperimenteerida ja panna kokku ampel vaid lehtdekoratiivsetest taimedest? Enamasti on nad vähem pretensioonikad kasvukoha ja pinnase suhtes. Ei ole vaja ära noppida õitsenud õisi ja lopsakas kasv on juba liigiomaselt kaasa antud.
Oluline on piisavalt rammus muld, korralikult väetist ja mõõdukas kastmine. Mulla koha pealt tasub valida selline „mullasem”, mitte liiga turbane. Turvas kuivab väga ruttu läbi ja ei hoia pikalt niiskust. Sellest tingitud ebaühtlane niiskusrežiim ei soosi taimede ühtlast kasvu. Müügil on ka mitmesugused abivahendid, millega mulla niiskuse hoidmist paremaks muuta. Kastmisgeeli graanulid, tseoliit. Ka lihtne kergkruus on abiks. Piisava toitainete varu eest hoolitseb kõige paremini aeglaselt lahustuv ehk Osmocote väetis. Vastavalt juhendile tuleb segada piisav kogus istutusmulda ja taimed on kogu suve toidetud. Graanulid vabastavad niiskuse mõjul toitaineid järk-järgult.

Selle kevade sortimendist soovitame:

Harilik maajalg 'Variegata' (Glechoma hederacea) Harilik maajalg ‘Variegata’ (Glechoma hederacea) – juba mõnest taimest saab rikkalikku kaskaadi, mille tipud võivad sügiseks julgelt maad puudutada.
P9 pott hinnaga 1.80€
Suva ilunõges (Plectranthus coleoides) Suva ilunõges (Plectranthus coleoides) – moodustab lopsaka mätta. Pikemad võrsed võivad olla kuni meetri pikkused. Kergelt lihavad lehed taluvad hästi päikest ja natuke kuivemat kasvukohta. Saavad hakkama ka varjus kasvades. Iseloomuliku lõhnaga.
P12 pott hinnaga 2.60€
Bataat (Ipomoea batatas) Bataat (Ipomoea batatas) – bataadist ehk maguskartulist on aretatud kauneid lehtdekoratiivsed sorte. Soojal päikesepaistelisel kohal ja regulaarsel väetamisel muutub bataat rõõmustavalt kiiresti suureks ja kohevaks, varred võivad kasvada meetrist pikemakski.
Sügiseks on taimed endale alla kasvatanud umbes vaksapikkused ja paari sõrme jämedused roosakaspunased mugulad. Need on söödavad, kuid mitte nii hea maitsega kui tarbesortidel. Kui tahate mugulaid ületalve hoida, siis kuivatage nad ära ja säilitage nagu daaliate muguljuuri.
P12 pott hinnaga 2.60€
Viielehine eluväät (Gynostemma pentaphyllum) Viielehine eluväät (Gynostemma pentaphyllum) – rahvasuus tuntud erinevates maades: vaese mehe ženžen, surematuse rohi, haldjate rohi, viielehine ženžen, magus viinamarjatee, jiaogulan, lõuna ginseng. Kiirekasvuline, eelistab viljakat, vett hästi läbilaskvat pinnast. Sobib ideaalselt amplitaimeks! Piiratud kogus!
P10 pott hinnaga 1.90€
 Roomav metsvits (Lysimachia nummularia) Roomav metsvits (Lysimachia nummularia) – kõik, mis roomab, sobib ka rippuma. Tegelikult on tegemist külmakindla püsikuga, mida on lihtne ka ise paljundada. Saab hästi hakkama ka varjulises kasvukohas.
Selle aasta uudisena on pakkuda ka tumedaleheline sort ‘Midnight Sun’ (pildil), mille on kontrastiks erkkollased õied.
P10 pott hinnaga 1.80€

 

Kersti Rannamäe
Istutades oled sa õnnelik!

Pookealused mõjutavad puude kasvutugevust, seisukindlust ja viljakande algust.

Õunapuud

Nimetus Kasvutugevus Kõrgus Lisa
Antonovka/seemikalus tugevakasvuline 5-6m Viljakande algus hilisem (4.-7. aastal), ei vaja toestus
A2 (alnap) tugevakasvuline 3-4 m Viljakande algus hilisem (4.-7. aastal), ei vaja toestus
MM106 keskmine 3-4 m Viljakande algus hilisem (4.-7. aastal), ei vaja toestus
M7 keskmine 2,5 – 3m Viljakande algus hilisem (4.-7. aastal), ei vaja toestust
B118 poolnõrgakasvuline 2-3 m Viljakande algus varajane (3.-4. aastal), ei vaja toestust
M26 poolnõrgakasvuline 2-3 m Viljakande algus varajane (3.-4. aastal), ei vaja toestust
Pure 1 poolnõrgakasvuline 2-3 m Viljakande algus varajane (3.-4. aastal), ei vaja toestust
B491 nõrgakasvuline 2-2,5 m Viljakande algus väga varajane (2.-3. aastal), vajab toestust
B396 nõrgakasvuline 2-2,5 m Viljakande algus väga varajane (2.-3. aastal), vajab toestust


Pirnipuud

Nimetus Kasvutugevus Kõrgus Lisa
Metspirn/seemikalus tugevakasvuline 5-6 m Viljakande algus hiline (4.-7. aastal), külmakindel.


Ploomipuud

Nimetus Kasvutugevus Kõrgus Lisa
Alõtša/seemikalus tugevakasvuline 3-5 m Viljakande algus hilisem (5.-7. aastal), külmakindel.
VVA madalakasvuline 1,8 – 2,5m Viljakande algus varajane( 3.-5. aastal), külmakindel
VSV madalakasvuline 1,8-2,5 m Viljakande algus varajane (3.-5. aastal), külmakindel,
talub liivast pinnast

 

Kirsipuud

Nimetus Kasvutugevus Kõrgus Lisa
Mahaleb/seemikalus tugevakasvuline 3-5 m Viljakande algus hilisem (5.-7. aastal), külmakindel.
Gisela madalakasvuline 2-3 m Viljakande algus varajane( 3.-5. aastal), külmakindel

 

Meie siin Juhani Puukoolis ei ürita seekord midagi ära koristada, vaid püüame tekitada vähem prügi.Amplid

Kui enamasti saab aiapoodidest osta ampli või rõdukasti taimi kas ühekaupa või odavasse amplisse kokku istutatuna, siis meie pakume võimalust mitte osta endale igal aastal uusi ühetaolisi ampelpotte, mis tegelikult ühegi hoone juures maitsekad välja ei näe ja ka taimede kasvuks piisavad pole.

Täitepott

Oleme turule tulnud uudse tootega, mis selle probleemi lahendab. Ampli täitepott on keskmise ampli mõõtu kauss, kuhu oleme valinud parimad amplitaimed. Taimed on selles potis juba mõnda aega koos kasvanud. Ümber istutamisel ei saa juured märkimisväärselt vigastada, sest ümber tõsta tuleb vaid täitepoti sisu.

Ampli idee

Ostke parem enda koduga sobiv ja piisava mahutavusega dekoratiivne ripp-pott, mida saate kasutada aastaid. Valik on ju väga lai. Kindlasti tasub ära altkastmisega ampelpott.  Segage suvelillemuld kastmisgraanulite ja osmocote väetisega. Täitke oma enda ampel 2/3 ulatuses mullaseguga ning istutage sinna meie ampli täitepott.

 

Eeliseks eraldi ostetavate ampeltaimede eest on kiirem juurdumine ja väiksem juurekava vigastamine istutamise ajal. Ja muidugi soodsam hind. Täitepott – 9.90€

See on toode mugavust ja keskkonda hindavale inimesele.

Samamoodi sobivad täitepotid istutamiseks suurematesse rõdukastidesse või terrassipottidesse.

Istutades oled sa õnnelik!

Maiteseelamus, mida pakub toidulaual salat, mis on tehtud oma kasvuhoone tomatitest, on kordumatu. Just see sunnib igal kevadel aiaomanikku aiapoes seemneid valima või peenramaad kaevama. Tänapäeva aiad ja kasvuhooned on tihtipeale väikesed. See seab paljuski piirid kogustele, mida kasvatada ja palju külvata.

Üks tavaline kümnekonna ruudune kasvuhoone mahutab 10-12 tomatitaime, 4-5 kurki, 3-4 paprika- või piprataime, ruutmeetri jagu salatit ja muud maitserohelist. Meeles peab pidama, et kasvuhoonet liiga täis ei istutata. Kui kasvuhoones on vähe õhku, siis on ka kahjurid ning haigused kerged levima.

Selleks, et sordivalik kõige suurem oleks, on hea lahendus osta soovitud taimed just sobivas koguses. Kokkuvõttes tuleb see ka soodsam. Kui külvata seemnepakist igal aastal 2-3 seemet, siis jätkub ühest pakist vähemalt 5-6 aastaks. Kahjuks enamike kultuuride idanevus langeb selle ajaga märgatavalt ja jälle tuleb osta uued seemned.

Juhani Puukool kasvatab köögivilja  ja maitsetaime just nagu kodus. Kasutame vaid mahedat aiamulda ja väetame taimi looduslike väetistega. Kui tekib vajadus taimekaitsetööde järele, siis ka sel puhul on kasutuses vaid taimsed lahendused.

Sel aastal külvasime üle 40 tomatisordi, hulgaliselt eri värvi paprikaid, nii tavalisi kui erilisi kurgisorte, salateid ja maitsetaimi.

Me ei mõtle ainult kasvuhoonele – valikus on ka erinevad kapsad, lilled, arbuusid-melonid ja palju muud.

Kui tahate näha, kuidas taimed kasvavad, siis näete seda meie Harku Istikuäris.

Istutades oled sa õnnelik!

Koduaias mustikate ja rododendronite kasvatamine ei ole midagi keerulist, kui teha endale selgeks, mida taimed tahavad. Pinnase pH on esimene kriteerium, sealt edasi juba valgustingimused ja niiskusfoon.

Rodopeenra rajamineAsukoht: Parajalt valgust ja varju. Vältida tasuks täisvarju suurte puude all ja teravat keskpäevast päikest. Hea koht on hoone lääne või põhjaküljel. Liiga vähe valgust pärsib õiepungade moodustamist. Kui soovitakse samas peenras kasvatada ka metsamarju, seda olulisem on piisav valgus.
Väldi täisvarju, tuultele avatud kasvukohta, räästaalust pinda ja tugeva pinnapealse juurestikuga taimede alust.

Pinnas: pH – ideaalne on 4.5 – 5.5. Kasulik on pinnase pH-d aeg-ajalt testida. Lihtsad testid on müügil aiapoodides.
Pinnas peab olema kerge ja õhuline. Korralik rabaturvas või aiapoodidest ostetud rodoturvas on sobiv algmaterjal. Päris istutusauku on hea lisada raskemat ja paremini lagunenud rodomulda. Niiskust peab mullas olema piisavalt, aga muld ei tohi olla liiga märg ega „soine”, sest looduses kasvavad rodod ju mäekülgedel, kust üleliigne vesi alati allapoole liigub. Kui mullas on piisavalt huumust, mis niiskust hoiab, siis ei ole enamasti vaja kasta. Multš aitab hoida niiskust, kuid ei tohiks panna väga paksu kogust. Taimele peab multši seest jääma „hingamiseks” ruumi.

turbaplokkRodopeenra rajamisel tavalise aiamullaga koduaeda tuleb happeline pinnas kindlasti eraldada muust mullast kas peenravaiba, filterkanga või juuretõkkega. Kõige lihtsam on teha kõrgpeenar, mille servad on laotud turbapätsidest.

Kevadisel istutamisel ei tohiks unustada väetamist. Kõige mugavam on kasutada aeglaselt lahustuvaid (Osmocote) väitiseid. Sellisel juhul ei ole lisaväetamine kogu hooaja jooksul enam vajalik.

Istutades oled sa õnnelik!