Jõulupuu valik ja hooldus – Juhani Puukool

Kuusk metsast või kasvandusest?

Jõulupuu metsast või kasvatusest Metsaelu puudele on nagu linnaelu inimestele. Elu toimub tihedas koosluses, üksteisega ollakse seotud arvukatel põhjustel. Nii tuleks arvestada, et 2-meetrisel kuusel on olnud kohalikus koosluses kanda oma roll juba viimased kümme aastat.

Seevastu kasvanduses on puud istutatud ja kasvatatud jõulupuudeks. Kuuski pöetakse iga-aastaselt, et okste kasv oleks tihe, hea harunemisega ning üldine võrakuju kompaktne. Kasvandusest ostetud jõulupuuga toetad ka kohalikku ettevõtlust.

Jõulupuu valik – nulg või kuusk?

Kuuske eelistatakse traditsioonide, omamaisuse, odavuse ja muidugi lõhna tõttu.

Nulgu tuleks eelistada, kui soovid kauem kaunina püsivat jõulupuud. Detsembri alguses tuppa toodud nulg säilitab värske välimuse poole jaanuarini. Nulu okkad on pehmed ega pudene ning puu üldine välimus on lopsakas. Nulgu jõulupuuna Eestis ei kasvatata.

Et lõikepuu püsiks kaua kaunis ja värske

Õige hooldus on oluline. Enne tuppa toomist harjuta puud temperatuuri muutusega, hoides teda trepikojas, garaažis või muus jahedamas ruumis. Jõulupuue ülesseadmine, hooldus ja kastmine Toas ei tohi puu jääda tuuletõmbe kätte ega asuda liiga lähedal ahjule või radiaatorile. Puutüve vettimavat pinda tuleb enne vette asetamist värskendada, saagides tüve otsast 1-2 cm paksuse ketta. Tüve koor peab kindlasti veeni ulatuma. Niimoodi paraneb puul vee kättesaadavus märgatavalt. Esialgu joob puu kindlasti rohkem, ole valmis tihedamalt vett lisama. 2,5-meetrine puu tarbib esimestel päevadel ligi 1,5l vett päevas, hiljem 0,5l vett päevas. Kuusejala veeanumasse pane soe vesi. Vette võib lisada lõikelilledele mõeldud toitelahust. Soojas või kuiva õhuga toas on kasu ka puu pritsimisest veega. Kui lõikepuu on jäänud pikalt kuivale, tuleks värske ilme säilitamiseks taaskord tüve otsa lühemaks saagida ja uus vettimav pind tekitada.

Jõulupuu potis

Jõulupuu potis, potijõulupuuPotipuu ehk juurtega puu valitakse tihti sel põhjusel, et soovitakse jõulupuud hiljem ka kasvamas näha. Ka sortimendi valik on potipuudel laiem. On oluline arvestada, et potipuud võiks jõuluajal toas hoida mitte kauem kui nädala. Ühe nädalaga ei jõua puu veel temperatuuri soojenemisega end kohandama hakata ja tema talvitumisrežiim ei saa häiritud. Kui aga puu jõuab toas noored kasvud välja ajada, siis teda enam õue viia ei tohi. Edasi tuleb tema eest hoolitseda nagu iga teise jahedat armastava toataime eest. Uuesti õue võib sellise taime viia alles kevadel pärast öökülmade möödumist.

Parimaks asukohaks potipuule talvel on valge ja jahedam ruum. Sellises keskkonnas ei hakka puu liiga varakult kasvama ning okkad püsivad kenasti okste küljes. Tubastes oludes tuleb puud kasta minimaalselt, et hoida puud läbikuivamise eest.

Suurepäraselt sobib potipuu jõulupuuks ka aeda, terrassile või rõdule. Kui potti talveks maasse kaevata ei õnnestu, tuleb poti ümber mähkida pakase kaitseks talvekangas. Kevadel võib selline puu vajada ka varjutuskangast. Paremini läheb hiljem kasvama see potipuu, mis on potis kogu oma senise elu kasvanud (mitte pole potti pistetud talvel vahetult enne müüki), sest tema juuresüsteem on tugevam vahepealsete ebamugavuste üleelamiseks. Enne ostu uuri selle kohta müüjalt.

Jõulupuu aeda

Vaade soojast kodust koduaia kaunistatud jõulupuule lisab kindlasti jõulutunnet. Traditsiooniline valik tuleks teha koonilise ühtlase võrakujuga ja sobiva kasvukõrgusega sortide seast.

Korea nulg (Abies koreana) on sobivaim väikeaeda. Kasvab väga aeglaselt – 20 aastane puu on 2-3 meetrit kõrge. Maksimaalne kasvukõrgus on 4-5m. Korea nulg hakkab käbisid kandma varakult. Korea nulu käbid on väga dekoratiivsed. Sortidest sobilik näiteks ’Silberlocke’.

Mäginulgu (Abies lasiocarpa) peetakse üheks ilusamaks nululiigiks. Sinakashall võra on tihe ja sihvakas, kasvab kuni 30m. Aeda sobib sort ’Compacta’, mis kasvab kuni 3m kõrguseks ja 2m laiuseks tiheda sinakashalli võraga puuks.

Suuremasse aeda sobib Serbia kuusk (Picea omorika), mis kasvab küll kõrgeks (eriti soodsates oludes kuni 40m), kuid mille võra jääb kitsaks ja korrapäraselt kooniliseks. Varakult hakkab kandma ka käbisid. Puu on väga dekoratiivne ja vajab seetõttu enda ümber ruumi.

Aeda jõulupuuks sobivad ka hõbekuuse nime all tuntuks saanud torkava kuuse (Picea pungens) sinakashõbedased vormid. Nii sobivad suuremasse aeda torkava kuuse hõbe(sini)okkalised sordid ’Glauca’ ja ’Hoopsii’ ja väiksemasse aeda ’Blue Diamond’, ’Edith’, ’Koster’ või ’Filip´s Blue Compact’.