Kevadtalvine varjutamine – Juhani Puukool

Varjuta igihaljaid puid-põõsaid päikese eest!

Ere kevadtalvine päike ei ole sugugi meelt mööda ka okaspuudele, eriti madalatele tuule eest varjatud kohas kasvavatele sortidele. Lisaks okaspuudele on päikeseõrnad veel näiteks mahhooniad, iileksid, pukspuud ja igihaljad rododendronid.

Varjutus- ja tuuletõkkekangaga saab okaspuid kevadtalvise ereda päikese eest varjutada ning õrnemaid taimi ka tugeva jäise tuule eest kaitsta. Kootud materjal on uv-kindel ja väga vastupidav (kasutusaeg 8-10 aastat).
Varjutamiseks võib kasutada kas varjukangast, kotiriiet, kuuseoksi või varjutusreste (kile ja katteloor selleks otstarbeks ei sobi). Õrnema võraga okaspuid võib varjutusriiete kasutamisel kahjustada lumi. Viimase vältimiseks on soovitatav paigaldada põõsa ümber raam. Selleks piisab kolmest omavahel ühendatud puitlatist, konstruktsioon näeb välja nagu püstkoda.

Päikesekahjustus tekib tavaliselt veebruaris, kui maa on veel külmunud, ent päike on juba ere ja soojendab taime, kes sellises olukorras pinnasest veel vett kätte ei saa. Kuna päikesekahjustuse tekkimine võtab väga väge aega, on mõistlik katted paigaldada hiljemalt jaanuaris ning eemaldada alles siis kui maa on täielikult sulanud ja taimede kasv alanud – tavapäraselt aprilli lõpus.

Päikesepõletuse oht võib tekkida eriti esimesel kasvuaastal, kui taimede juurestik on veel nõrk. Mõned okaspuud (püstised vormid) vajavad raske lumekoorma eest kinnisidumist. Raske märg lumi võib rikkuda okaspuude võrasid või murda oksi, seepärast jälgida eriti sulailmade tulekul, et püstisemad taimed ei oleks liigse lumekoorma all.