Kuidas istutada ilupuid – Juhani Puukool

Alustama peaks asukohast, kuhu puu plaanitakse istutada. Arvesse tuleks võtta aia suurust, mullastikku ja mikrokliimat. Vastavalt valitud koha eripäradele tuleb tihti valida ka erinevate liikide vahel. Puud ei tohiks istutada liiga lähedale hoonetele, seintele, kuna seal ei pruugi olla piisavalt valgust ja toitaineid; samuti võivad puu juured vigastada vundamenti, torusid.

Uurida tuleb kindlasti soovitud puu vajadusi kasvukoha suhtes. Paljude liikide kääbus- ja kirjulehised sordid on nõudlikumad kui nende looduses kasvavad liigikaaslased.

Kõige parem aeg puu istutamiseks on sügis või kevad. Sügisel istutades juurdub puu hästi, see tagab tuleval aastal parema kasvu ja põuakindluse. Kevadel tasub istutada õrnemaid taimi, sedasi saab puu harjuda kasvukohaga ja koguda jõudu eelseisvaks talveks.

Ilupuu istutamine, puu istutamineEnamik puukoolides müüdavatest ilupuude istikutest on konteineristikud ning harjunud kohaliku kliimaga (on talvitunud kohapeal), nad on koheselt istutamiseks valmis. Konteineris kasvavat istikut on kõige mugavam mulda panna, seda võib teha terve aasta vältel (kui maa on sula, kuid mitte põua ajal) ning taime juured ei saa kannatada.

Väikse ja keskmise kasvuga puid võib julgelt kasvatada ka anumas (potis, kastis rõdul või trepil). Hästi sobivad selleks näiteks erinevad okaspuude kääbusvormid, nendega saab kombineerida erinevaid suve- ja püsililli, tulemuseks on suurepärane kompositsioon, mis sobib näiteks terrassile või siseaeda. Samuti sobivad anumas kasvatamiseks erinevate lehtpuude leina- ja kääbusvormid ning nõudlikumad liigid, mida saab talvel kinni katta ja vajadusel jahedasse siseruumi tuua. Kui soovite kasvatada puud kinnises anumas, peavad sel kindlasti olema põhjas augud ja põhjas kruusa vms materjali drenaaziks. Unustada ei tohiks väetamist ja kastmist, seda eriti palaval suvel.(Talvel tuleks hoida substraat peaaegu kuiv.) Õuetaimi ei ole soovitatav toas kasvatada, kuna vähene valgus ning kuiv õhk saavad puule saatuslikuks.

Puu vajab peale istutamist hoolikat kastmist, väetamist ja rohimist või multšimist. Anumasse istutatud puudel tuleks lisaks vahetada pealmist mulda, kasulik on neid ka ümber istutada. Kui aias liigub loomi, tuleb noori puid kaitsta – selleks sobivad aianduskeskustes müüdavad plastkaitsed; traatvõrgust saab kaitseaia valmistada ise. Puu võra tasub aeg-ajalt üle vaadata ning eemaldada vigastatud, haiged, surnud või risti kasvavad oksad. Lõigata tuleb välimiste punga(de) pealt neid vigastamata. Vahelduvate pungadega võrsel tuleb lõige teha kaldu, et vesi ei jääks pidama; sedasi on haigestumise oht väiksem.

Istutamisel tuleks istutuskohta kaevata juurepallist 3-4 korda suurema läbimõõduga auk. Segage mulda komposti ning pange seda ka augu põhja. Kevadel tasub istutusmulda segada ka pikaajalist väetist, sedasi saab kasv kiire alguse. Kui istutate puud raskesse savimulda, tasub augu seinu ja põhja kobestada, et puu saaks paremini juurduda. Tuulisesse kohta istutatud puu tuleb toestada, post lüüakse sellesse külge, kust tuul kõige enam puhub. Kindlasti tuleb istutamisel jälgida, et puu jääks sama sügavale, kui see oli enne konteineris ning taime on vaja ohtralt kasta.