Lilleaia rajamine – Juhani Puukool

Lilleaia rajamine on väga populaarne ajaviide ja see muutub iga hooajaga üha enam ja enam meelikütkestavamaks kodutööks igale aiapidajale. On väga palju võimalusi kuidas hankida informatsiooni lilleaia rajamise alustamise kohta. Isegi kui Sul on olemas teoreetilised algteadmised ja kogemused, kuulub lisainfo saamine kindlasti marjaks ära.

Üks tähtsamaid asju meeles pidada on – alusta vähesega. Väikese peenraga on lootust, et ei ampsa liiga suurt tükki ja ei väsita ennast aiatööga ära. Kui oled jõudnud arusaamisele, et suudad ja näed oma töö tulemusi, on alati aega ettevõtmist laiendada. Samuti oleks otstarbekas alustada paljude erinevate liikidega saamaks aru, mis sulle meeldib kasvatada. Kui alustad väikselt, annab see suurepärase võimaluse tõdeda, et aiandamine on pigem lõõgastav tegevus kui et stressitekitav “see töö tuleb nüüd ära teha”.

Põhiliselt võib valida kahe erineva lähenemise vahel. Enam kasutatud on lillede kasvatamine kasutades keemilisi väetisi ja taimekaitsevahendeid. Teine võimalus on toimetada maheviljeluse tõekspidamisi silmas pidades. Viimane annab hea võimaluse luua aias orgaaniline tasakaal taimede ja mulla vahel. See omakorda võimaldab pidada oma lilleaeda funktsioneerivaks ökosüsteemiks.

Hakkame pihta.

Õige koha valimine oma lilleaia jaoks on üks tähtsamaid otsuseid, mis tuleb langetada kohe alguses. Kõige märkimisväärsem faktor siin on päikesevalguse hulk, mis taimede peale langeb. Keskmiselt 6 tundi päikest päevas on enamusele taimedest väga hea.

Kui lilleaed saab rohkem päikesevalgust, pead istutama taimed, mis on täispäikese suhtes leplikumad. Teine tähtis asjaolu on arvestada lilletaimede erineva veevajadusega. Samuti oleks vaja teada, kas taimedel on erinõudmisi näiteks mulla happesuse osas. Kui need kolm faktorit üksteisega kooskõlastada, saab kindlasti valida taimed, mis kasvutingimuste suhtes on sarnaste nõudmistega.

Kui oled platsi välja valinud tuleb peenrakontuur maha märkida kas nööri või millegi sarnasega. Seejärel puhasta peenra-ala hoolikalt murust umbrohust ja täimejäänustest. Peenar tuleb labidasügavuselt korralikult läbi kaevata (umber pöörata). Kaevamise käigus tuleb eemaldada kõik kivid ja juurikad.

Kui see on tehtud, võid järgida istutusjuhendeid, mille oled oma valitud taimedega kaasa saanud. Korraliku hoolitsusega kasvavad lilled just nii ilusaks kui oled peenart plaanides ette kujutanud. Sibul-lillede oskusliku valikuga saavutad sa õieilu varakevadest hilissügiseni välja. Minimaalse pingutusega õitsevad aias juba sellised kaunid õied nagu iirised, tulbid, nartsissid, gladioolid, hüatsindid ja daaliad.

Kui Sul on võimalus valida sadade sortide vahel, nagu Juhani Puukooli internetipoes www.plantpost.eu , saab Sinu oma lilleaia rajamine olema suur rõõm ja nauditav hobi.