Multšimine – Juhani Puukool

Multšimine ei ole mitte üksnes tõhus umbrohu tõrjumise ja taimede loodusliku väetamise viis, vaid ka maa harimise ja kompostimise aeglasem moodu­s. Mul­lapinnale laotatud multšikihis toimuvad põhimõtteliselt samad bioloogilised ja keemilised protsessid mis metsakõdus. Erinevalt looduslikest protsessidest tuleb multšikihi puhul arvestada lähtematerjali iseärasustega.
Multšimine säästab ka tööaega. Aias kulub vähem väetisi ja kastmisvett. Orgaaniliste jäätmete kasutamine multšina vähendab tunduvalt majapidamises tekkiva prahi kogust, kahandades seega prügiveokulutusi. Seega on multšimine soodus nii aiapidaja tervisele kui ka rahakotile.

Millal on õige aeg

Multšiga kaetakse üksnes kuivamata mullapind. Seega oleks parim aeg katmiseks või vana multši vahetamiseks kevadel kohe pärast lume sulamist. Vana multši kevadine vahetamine ja eemaldatud materjali nõuetekohane kompostimine väldib multši pugenud kahjurputukate levikut. Kui tahetakse, et maapind kiiremini sulaks, tuleks multšimisega veidi oodata.
On olemas oht, et varakevadine multšimine võib taimi kahjustada, sest päiksepaistel virguvad pungad ei saa katte all külmunud maast vajalikku vett kätte. See oht on aga oskusliku tegutsemise ja mulla temperatuuri jälgimisega välditav. Kevadisele lumele vähese komposti laotamine sulatab kiiresti lund ja maapind soojeneb.

Tõhus võitlus umbrohuga

Multši kasutamine vähendab töövaeva maa harimisel. Peenra ja maatüki läbikaevamisel või kündmisel tõstame umbrohuseemned maapinnale, kus nad idanevad. Seega teeme korduva rohimisega endale tööd juurde. Eriti raske on lahti saada juurumbrohust. Üleskitkumine toob taas maapinnale umbrohuseemned ja nii rohimine ei lõpegi. Keemilise umbrohutõrjega kulutate raha, mürgitate iseennast, pinna- ja põhjavett ning mullas elunevaid organisme. Multšimine on keskkonnasõbralik lahendus nii umbrohu vähendamiseks kui ka niiskustasakaalu hoidmiseks. Siiski ei tohiks unustada, et taimede väetamisel tuleks sellisel juhul kasutada vedelväetiseid või segada väetis mulla sisse multšikihi all.