Taralõng – vitamiinilaegas – Juhani Puukool

Oska näha vitamiine enda ümber ja kujunda aed teadlikult, kasvatades raviomadustega taimi!

Juba sajandeid on taralõnga kasutatud rahvameditsiinis, seda eriti Hiinas, Tiibetis ja Himaalajas ning seda peetakse pikaealisuse allikaks.

20. sajandil on tehtud palju erinevaid katseid ja uuringuid selle taimega ning tulemused on rohkem kui ideaalsed :
• 21 mikroelementi: tsink, raud, vask, kaltsium, seleen, germaanium, fosfor jne
• 7 vitamiini, sh. C-vitamiin
• Beeta-karoteeni rohkem kui porgandites
• Antioksüdandid
• 18 aminohapet
• Omega3 ja Omega6 rasvhapped
• 11 mineraali

Ning see kõik on koos hariliku taralõnga pisikestes punastes marjades!

Marju kasutatakse toorelt, moosina, mahlana ning kuivatatult. Kuivatatud marjad sobivad imehästi nii kommi asemel närimiseks kui ka müsli koostisesse ning Eestis saab neid osta ökopoodidest. Lehtedest tehakse teed, kasutatakse salatites ning tehakse erinevaid tõmmiseid.

ø taastab vitaalsuse ja tõstab energiataset
ø sünteesib kehas A vitamiini
ø tervendab nägemist
ø tugevdab lihaseid ja luustikku

Noore taimena talub külma kuni -15C ja vajab lumevaesel talvel algaastatel talvekatet. Taim võib kasvada kuni 3 meetri kõrguseks, aga siis hakkab kannatama saagikus – kõige targem on põõsast regulaarselt pügada, hoides kontrolli all kasvu ning samal ajal saada ka korralikku saaki, sest saagikus suureneb pügamise korral.

Õitseb varasuvel suhteliselt väikeste trompetjate õitega – omapäraseks teeb taime see, et ühel põõsal on samaaegselt nii valged kui ka lillad õied, mis moodustavad imelise koosluse ja teevad põõsa võrratuks.

Ideaalne kasvukoht on täispäikseline, kuid talub ka poolvarju.

Viljad valmivad alates hilissuvest ja samal ajal jätkab taim ka tagasihoidlikku õitsemist, mis võimaldab värskeid marju korjata külmade tulekuni.

Olles korra proovinud taralõnga marjadest tehtud mahla, saate te alles aru, millest tegelikult käib jutt – selle mahlast maitset ei ole võimalik lihtsalt sõnadega kirjeldada.

Võttes arvesse eelnevat ning uskumust, et kõige tervislikumad ja paremini mõjuvad on inimese enda kodu läheduses kasvatatud viljad, siis on vaid 1 küsimus jäänud – Kas sul on juba taralõng aias?