Kaunis pihlakas sai skulptuuri osaks

Kaunis pihlakas sai skulptuuri osaks

Tartusse, Turu 17 kortermaja ette, püstitati mai viimastel päevadel Elo Liivi skulptuur „Turu tänava istutaja“.

Kunstniku sõnul inspireeris teda teose loomisel Tartu elurikkuse liikumine, millele ta soovis looduse ja kunsti sümbioosis valminud taiesega hoogu juurde anda. „Kutsun mõtlema inimese olemuse üle - mida me siin maailmas korraldame ja kuidas elame, millise jälje endast jätame,“ kommenteeris Liiv. Kunstniku sõnul on inimese elu üürike ja kui see elada loodusega kooskõlas, siis see toetab elu jätkumist. „Mida liigirikkam on meie ümbrus, seda tugevam ja toetavam on see ka inimkonna jaoks,“ sõnas kunstnik. Sellest ideest kantuna pandi skulptuuri käte vahel kasvama puu ja skulptuuri alla aasamatt. Teosest saab rohkem lugeda Tartu Linnavalitsuse pressiteatest.

Tähelepanelik vaataja võib märgata, et suure istutaja käte vahel on kasvupaiga leidnud kaunis pihlakas (Sorbus decora). Puu on pärit Juhani Puukoolist ning tegu on vastupidava ja kompaktse ilupuuga. Kaunis pihlakas sobib eriliselt hästi linnahaljastuses kasutamiseks, kuna kannatab linnas tekkivat õhusaastet. Ilus ümar võra, valged õiekobarad kevadel, suurepärased söödavad punakas-oranžikad viljad ja leekpunane lehevärvus sügisel - kõik need omadused kindlustavad, et puu näeb igal aastaajal dekoratiivne ja silmapaistev välja. Pihlaka marjad rikastavad sügisel mitmete lindude toidulauda, andes sel viisil lisaks õhu saasteainetest puhastamisele veel ühe lisapanuse elurikkuse säilimisele linnakeskkonnas.

Skluptuur on huvitav ning avab end erinevate nurkade alt vaadeldes iga kord omamoodi. Elus taim skulptuuri osana muudab kunstiteose ümbritseva suhtes reageerivaks, muutuvaks ja põnevaks. Taies kannab endas ilusaid mõtteid. Taimede olulisust inimese elukeskkonnale ja meeleolule ei saa alahinnata ning lisaks - istutades oled sa õnnelik!