Sõnajalad - asendamatud püsikud varjuaeda

Sõnajalad - asendamatud püsikud varjuaeda

Eestis on sõnajalad varjuaedades asendamatud haljastustaimed. Kuigi sõnajalad kangastuvad paljudele kui metsataimed, on nende kasutusala laiem ja variatiivsus suurem kui esialgu paistab. Lisaks harilikule laanesõnajalale ja harilikule naistesõnajalale on olemas mitmeid teisi liike, kelle vorm ja värv sobituvad erinevate peenralahenduste ja kooslustega.

Sõnajalgu aeda valides on esmalt oluline hinnata istutuskoha omadusi, et valida kasvukohta sobivad taimed. Suur osa sõnajalgu eelistab poolvarjulist või varjulist kasvupaika ega talu suvist keskpäevast päikest.

Kuivemasse kasvukohta sobivad:

• Varvas-adiantum (Adiantum pedatum) - madal sõnajalg kiviktaimlasse. Tema külmakindlad liigid ja sordid on edasijõudnud aednikele väga põnevad taimed katsetamiseks
  • Pruun-raunjalg (Asplenium trichomanes) - edasijõudnud aednikele, kuna vajavad tihti talvepäikese eest eraldi kaitset, et oleksid ka kevadel ilusad
  • Maarjasõnajalg (Dryopteris filix-mas) - üks klassikalisemaid ja tuntumaid sõnajalgu. Lihtsasti kasvatatav ja saab hakkama erinevates tingimustes. Kõige kõrgem sõnajalg, kasvades ligi 1m kõrguseks
  • Karvik-astelsõnajalg 'Congestum' (Polystichum setiferum 'Congestum') - igihaljad ja väga suursugused sõnajalad

Niiskemasse kasvukohta sobivad:

Tähele tuleb panna, et üksikute sõnajalgade puhul on oluline jälgida ka kasvukoha mulla happesust. Aluselist mulda vajab näiteks Karvik-astelsõnajalg ja tema sordid ning happelises mullas tunneb end hästi Kuningosmunda. Üldiselt on sõnajalad mulla happesuse suhtes vähenõudlikud ja saavad hakkama igasuguses mullas. Kõige paremini tunnevad taimed end kergelt happelises mullas.

Rõõmustav on teadmine, et sõnajalad on väga haiguse- ja kahjurikindlad taimed. Sõnajalad ei vaja erilist hoolt, neid ei pea väetama ning vajavad kastmist vaid pika põua ajal. Küll aga on enamikele igihaljastele sõnajalgadele tähtis valida külmade talvetuulte eest kaitstud kasvukoht või katta talvel taimed näiteks kuuseokstega. Paljundada on taimi kõige lihtsam jagamise teel.

Haljastuses saab sõnajalgu kasutada väga mitmel otstarbel. Sõnajalad loovad peenras ilusaid kooslusi rododendronitega, hostadega ja erinevate varjutaluvate pinnakattetaimedega. Klassikalised naistesõnajalad ja laanesõnajalad on kõrged, vastupidavad ja head ääristustaimed. Keskmise kõrgusega (20-40 cm) ja erinevate huvitavate värvikombinatsioonidega leidub mitmeid Nipponi naistesõnajalgu. Sort 'Red Beauty' neile, kes soovivad aeda punakaid toone ja 'Pewter Lace' neile, kes otsivad eriti silmapaistvat sõnajalga. Nimelt on viimane lillakaspunase leherootsuga ja hõbehallide sulglehtedega tõeline pilgupüüdja.

Nipponi naistesõnajalg 'Pewter Lace' Juhani Puukool

Konteinerisse sobivad kasvatamiseks hästi Karvik sõnajalg 'Congestum'

Karvik sõnajalg 'Congestum' Juhani Puukool

ja peenikeste vartega kääbuskasvuline Pruun raunjalg.

Pruun raunjalg Juhani Puukool

Efektsed sõnajalad lisavad igale terrassihaljastusele uudsust, omapära ja üllatusmomenti.

Sõnajalad on vastupidavad, aeglase kasvuga ja iidsed taimed, millele on läbi ajaloo omistatud mitmeid müstilisi omadusi. Tuues mõne oma aeda pakuvad nad oma pikaealisusega kaua silmailu ja kes soovib uskuda, toovad ümbritsevale kaasa ka oma ürgse väe.

22.08 - 28.08 kõik sõnajalad Sünnipäevakuu raames -40%