Kallid kliendid! Meie e-poe klienditeenindus töötab E-R 10-16 Kõigile kaupade saatmist ja komplekteerimist puudutavatele küsimustele saate vastuse meiliaadressil epood(at)juhanipuukool.ee

Graatsilised ja vastupidavad pajud

Graatsilised ja vastupidavad pajud
Postitatud: Nõuanded

Graatsilised ja vastupidavad pajud

Pajud on haljastuses laialdaselt kasutatud taimed. Kuna pajude kasvukuju varieerub puudest põõsasteni, kasutatakse neid nii soolotaimena, veekogude ääristustaimedena ning erinevates grupiistutustes, näiteks tuulekaitseistutustena. Puukujulisi pajusid nimetatakse remmelgateks.

Looduslikuks kasvukohaks on pajudel tihti veekogude ääred. Seda seetõttu, et paju on valgusnõudlik taim ja tundlik varju ning kaastaimede suhtes. Samas taluvad pajud teistest liikidest paremini kõrget põhjavee taset ja pikaaegseid üleujutusi ning lepivad sealjuures ka kehva, savise ja happelise mullaga. Niiskesse kasvukohta istutanuna aitab paju enda all olevat pinnast kuivendada. Suurepärasest kohastumusest hoolimata kasvab paju kenasti ka tavalises ja kuivas pinnases – peaasi, et päikest jätkuks!

Üks armastatumaid pajuliike on kindlasti kerapaju ’Bullata’, olles oma ümara võraga suurepärane soolotaim, kuid sobides samavõrra hästi ka alleedena ja gruppidena istutamiseks. Puul on lisaks äratuntavalt ilusale võrale ka huvitav kooremuster.

 

bullata kerapaju juhani puukool

 

Silmapaistev puukujuline paju ehk remmelgas on 'Pamiati Bazhowa' kasvades aastatega ligi 10 meetri kõrguseks. Saavutab oma kasvukõrguse kiiremini kui teised puud kuna on ülimalt külmakindel ega saa talvel külmakahjustusi, mis puu kasvu pidurdaksid. Noorelt ovaalse võraga, hiljem graatsiliselt allarippuvate okstega. Sarnaselt kontpuuga on talvel erakordselt dekoratiivsete erkoranžide okstega, lüües külmal ja pimedal ajal särama enda ümber oleva halli maastiku. Pakkumises isastaim, mis ei moodusta pudisevaid urvasid. Nagu ka teised pajud on taim valgusnõudlik kuid pinnase suhtes leplik. Sobib tiigikaldale soolotaimeks, alleetaimeks ja ilmestab veenvalt suuremaid maastikke. Tegu on uue ja väga perspektiivikas sordiga!

Kes soovib madalama kasvuga graatsiliselt rippuvate okstega puud, pööraku pilk halapaju ’Blue Streak’i poole. Suurepärase hõbedase tooniga lehestik ja hõbedase-sinise koorega 2-3 meetri kõrguseks kasvav puu. Pakub kevadel erakordselt rikkalikult valgeid urbasid olles üks parimaid urvapajusid! Täielikult külma-ja põuakindel sobides hästi väiksematesse aedadesse pisemate veekogude ääristuseks.

Klassikalise leinapaju austajaid rõõmustab hõberemmelgas 'Tristis'. Sobib ideaalselt veekogude ääristamiseks, olles kiirekasvuline ja vähenõudlik ning kasvades ligi 20 meetri kõrguseks. Hõbedase värvilaigu aitab aeda tuua kaarduvate okstega halapaju 'Pendulifolia'. Lisaks on viimasel kõik pajudele iseloomulikud head omadused - külmakindlus ja vastupidavus liigniiskusele.

halapaju leinapaju remmelgas juhani puukool

 

Pajud kannavad endas romantilisust ja pisut magusat nukrameelsust. Haljastades veekogu äärseid saab nende abil luua kooslused, mis pakuvad vaatajale omalaadset rahu, lõõgastust ja vajadusel lohutust.

5 kuud tagasi
Copyright © 2020 Plantex AS. Kõik õigused kaitstud.