Kallid kliendid! Meie e-poe klienditeenindus töötab E-R 10-16 Kõigile kaupade saatmist ja komplekteerimist puudutavatele küsimustele saate vastuse meiliaadressil epood(at)juhanipuukool.ee

 Alates 1. novembrist on meie Lagedi ja Jõhvi istikuärid talvepuhkusel. Pääsküla istikuäri taas avatud - ootame teid meie juurde jõulupuud valima.

Mis või kes on tuuturoos?

Postitatud: Nõuanded

Mis või kes on tuuturoos?


Juhani puukoolist on võimalik osta roose mitmes erinevas suuruses.
Suured, 4-7 liitrises potis kasvavad taimed on 2-3 aasta vanused. Tugeva juurekava ja mitme haruga. Jälgides üldlevinud soovitusi on nende kasvamaminek pea 100% kindel.

Teine võimalus meilt roose osta on sel või eelmisel talvel meie juures vääristatud roosid, mis kasvavad väikeses kiletuutus. Kutsume neid roose tuuturoosideks.

Tuuturoosi juurekava on tagasihoidlikum ja nad vajavad istutamisjärgselt rohkem hoolt. Juba kaupluses peenrast välja võttes on narmasjuured kiletuutu limiteeritud piiridest välja roninud.

Tuuturoosi eeliseks on soodsam hind ja kodumaine toodang.
Aia rajamisel on see oluline nüanss!

  tuuturoos  

 

  1. Tuuturoos tahab väga kiiresti oma uuele kasvukohale saada.

 

  1. Kiletuutu tuleks 2-4 tunniks panna juurt pidi vee ämbrisse, et taim saaks endasse võimalikult palju veetagavara soetada.

 

  1. Istutusauk tee vähemalt 15 cm juurestikust sügavam. Aiamulda lisa head kompostimulda või kõdunenud orgaanilist väetist.

 

  1. Uue taime istutamisel endise roosi istutusauku tuleb vana muld välja vahetada 45 cm sügavuselt ning kuni 1 m raadiuses. Eriti oluline on see siis, kui eelmine roos on välja võetud mõne kahjustaja tõttu.

 

  1. Istutamisel võid kasutada istutusväetist või aeglaselt lahustuvat (Osmacote-tüüpi) graanulväetist. Roosidele on väetamine eriti oluline.

 

  1. Jälgi istutades, et pookekoht jääks 5-8 cm sügavuselt mulla alla. Lõika läbi pookelint punga vastaspoolelt ja kindlasti võta ära kileümbris.

 

  1. Lõika kindlasti taim 1/3 võrra tagasi, ära lase tal koheselt õitsema hakata. On küll tore varakult esimesi õisi näha, aga õite asemel peaks taim kulutama oma energiat hoopis tugeva juurekava moodustamiseks. Et taim paremini juurduks – lõika õied maha, nii, et alles jääb 3-5 lehte. Kevadel raagustaimena ostes, oleme tagasilõikuse juba teie eest ise ära teinud.

 

  1. Tee roosi ümber, umbes 20 cm kaugusele taimest kastmisvall, et kastmisvesi jõuaks roosi juurteni, mitte ei valguks eemale. Kastmisvalli on vaja hoida vähemalt esimesel kasvuaastal, veel parem, kui 2 esimest aastat.

 

  1. Peale istutamist kasta korralikult (vähemalt 10 l taime kohta). Kui kastad voolikust, siis tee selline tore katse. Võta 10 liitrine ämber või kastekann ja vaata, kui palju kulub sul aega selle täitmiseks. Loe kasvõi numbreid või võta stopperi pealt aega. Just niikaua pead sa kastma ka iga taime, et vett oleks piisavalt ka seal 40 cm sügavusel, kus on roosi juured

Antud pilt on saadetud meile mureliku kliendi poolt. Siin on lisaks liiga väikesele istutusaugule ja kastmisvalli puudumisele näha ka jõudsalt kasvav kibuvitsaalus.

Väga oluline on tuuturoosi istutamisel ka taime varjutamine, seda eriti suveperioodil. Peale istutamist tuleks taime varjutada kas varjutuskanga, okste või mõne muu hingava käepärase vahendiga umbes nädal aega.

Ei maksa heituda, kui vaatamata varjutamisele taime lehed kolletuvad või muutuvad valkjaks ja varisevad. See on täiesti normaalne juurdumisprotsess. Ära kiirusta kohe väetama kiiretoimelise väetisega, oota vähemalt 2 nädalat kuni roos hakkab uusi võrseid ajama.

Veel tekitavad palju küsimusi hallikad laigud meie rooside lehtedel. Tegemist ei ole jahukastega. Meil on puukoolis väga lubjarikas vesi ja see jätab sellised laigud lehtedele. Umbes nädala jooksul peseb vihm või muu puhas vesi selle maha.

Tugevad on need taimed, mis on korralikult hooldatud ja toidetud.

 

2 aastat tagasi
Copyright © 2020 Plantex AS. Kõik õigused kaitstud.