Head kliendid!
Meie e-poe klienditeenindus töötab E–R kella 10–16.
Kaupade saatmist ja komplekteerimist puudutavatele küsimustele vastame aadressil epood(at)juhanipuukool.ee.

Õuest-õue ehk potijõulupuu on rahul jahedas

Õuest-õue ehk potijõulupuu on rahul jahedas
Laen...
Õuest-õue ehk potijõulupuu on rahul jahedas

Potijõulupuud on jätkamas võidukäiku. Ostjaile on üha olulisem jätkusuutlikkuse aspekt, aga potijõulupuul on plusse veelgi.

 • Nendega saad jõuluootust looma hakata juba novembris, mil muid jõulupuid veel ei müüda.
 • Puu kaunis välimus ajaga ei muutu.
 • Potijõulupuuna on saada teistsuguseid, põnevamaid sorte, kui on lõigatud jõulupuude valikus.

Kuna potijõulupuu peab külmaga hästi hakkama saama, pakume meie oma istikuärides vaid neid liike, mis meie kliimas vastu peavad:

 • hall nulg,
 • Fraseri nulg,
 • harilik kuusk,
 • serbia kuusk,
 • torkav kuusk (nn hõbekuusk) ja tema sordid,
 • kanada kuuse sordid.

Õue saab istutada selle puu, mida vahepeal tuppa ei viida

Potijõulupuu ostmise peamine eesmärk on ta hiljem aeda istutada. See õnnestub juhul, kui taime vahepeal (pikaks ajaks) tuppa ei viida - potijõulupuu koht on eelkõige õues: terrassil, trepil või rõdul.

Seda põhjusel, et okaspuud on harjunud talvel külmaga olema puhkerežiimis. Soe tuba aga äratab puu talveunest ning ta hakkab uusi kasvusid ajama. See muudab puu külmaõrnaks ja õue teda enam viia ei tohi.

Seega - kevadel aeda istutamiseks sobivad need potis kasvanud jõulupuud, mis on koju toodud istikuäri õuealalt ning mida ei viida tuppa sooja. 

Potijõulupuu kodus: kaitse, varjuta, kasta 

 • Kui talv on pehme ilmaga, ei vaja potis oleva taime juured eraldi kaitset. Aga kui on näha, et temperatuur langeb juba kümnest miinuskraadist allapoole, siis tuleb potti kaitsta läbikülmumise eest. Selleks mässi poti ümber kas talveloor või pakasekaitsekangas ning poti alla lisa soojustuskihiks näiteks penoplastitükk. Kui taimepott ei ole ülisuur, siis saab selle kõik varju peita dekoratiivsesse ümbrispotti (nt suurde punutud korvi) või terrassidel-rõdudel kasutamiseks mõeldud termopotti.
 • Talve lõpus ja varakevadel tuleb lisaks kaitsta taime võra päikesepõletuse eest. Selleks on olemas spetsiaalsed varjutuskangad.
 • Kui taimepott on katuse või varju all ja muld potis pole läbi külmunud, tuleb puud ka mõõdukalt kasta - elutegevuseks on vaja vett ka talvel. Kui taimepott on külmunud, siis võib kastmise asemel mullapinnale lund peale visata. Ohtlik on puule see, kui kuiva mullaga pott läbi külmub. 

potijõulupuud

Tuppa vaid mõneks päevaks!

Potis jõulupuu võid siiski ka tuppa tuua. Aga kui mõned allikad ütlevad selleks ajaks, mil ta tohiks soojas olla, kuni kaks nädalat, teised jällegi pakuvad selleks nädalat, on meie soovitus, et puu ei oleks soojas toas kauem kui mõned päevad! Näiteks jõululaupäeval ja jõulupühadel ning seejärel tõsta puu tagasi õue. 

Seda plaanides jälgi siiski kraadiklaasi. Kui neil päevil on ilm õues mahedapoolne, umbes kuni viis külmakraadi, siis on puu liigutamine üsna riskivaba, aga väga külma ilma korral jätta see tegemata. Liiga suur temperatuuride vahe toas ja õues põhjustab taimele tõsise šoki, millest ta ei pruugi toibuda.

Kui pühad on peetud... 

Terrassil või rõdul olnud potijõulupuu võib juhul kui maa ei ole veel läbi külmunud, pärast pühi koos potiga mulda kaevata. Kevadel, kui muld on tahenenud, saab puu potist välja võtta ning aias sobivasse kohta korralikult ümber istutada.  

Juhul, kui soovid puud potis edasi kasvatada, siis jäta see terrassile (vajadusel kaitstes, varjutades ja kastes) ning istuta kevadel ümber suuremasse potti. Kõigile okaspuudele potis kasvamine siiski meeltmööda ei ole, eriti pirtsakad on selles osas kuused.

Klienditeenindaja aitab valida 

Kui lähed potijõulupuud valima, siis uuri aednik-klienditeenindajalt ka seda, kuidas puu on potti pandud.

Potijõulupuid saadakse kahel viisil: taimed on kas potis suureks kasvatatud või on põllul kasvanud puul juured tüve lähedal läbi lõigatud ja taim spetsiaalselt jõuludeks potti pandud. Sellisel juhul püsib puu küll potis kaua kena, kuid ei ole täit kindlust, et taim kevadel aeda istutades kasvama läheb, sest tal on juuri vähe ja need on nõrgad.

Mida suurem pott, seda kindlam, et taimel on kaasas korralik juurekava!

potijõulupuud

Copyright © 2020 Plantex AS. Kõik õigused kaitstud.