Seemneuudised 2023: öömust tomat, triibuline pommu ja lilla hernes

Seemneuudised 2023: öömust tomat, triibuline pommu ja lilla hernes

Igal aastal lisandub meie seemnevalikusse midagi uut ja huvitavat. Vahel on selleks viljade põnev värv või dekoratiivsus, millele lisanduvad head maitseomadused või hoopis trendikus ja kasvatamise lihtsus.

Saa tuttavaks meie tänavuste seemneuudistega!

Harilik baklažaan ehk pommu 'Listada de Gandia' on põnevalt kahevärviliste viljadega varane ja saagikas sort. Viljad kasvavad kuni 15 cm pikkuseks. Taimed kasvata kindlasti ette ja külv tee juba veebruari lõpus, märtsi alguses.

Uutest tomatisortidest toome esile neli: ’Nightshade’, ’Supersweet 100’, ’Yellow Clementine’ – kes kõik on kirsstomatid, ning ’Gourmandia’.

Kuigi värvilt must nagu öö, on ’Nightshade’ maitselt magus ja mõnusalt krõmps kirsstomat. Taim on kõrge kasvuga ja tugev ning annab rohkelt saaki. Haiguskindlus on hea.

’Supersweet 100’ on tõeliselt magusa maitsega punane kirsstomat, mille viljad on pikkades kobarates. Väga saagikas. Keskvarajane ja kõrgekasvuline.

’Yellow Clementine’ on väga saagikas kollaseviljaline kirsstomat. Väikesed, 2,5 cm läbimõõduga  tomatid kaaluvad u 10 grammi. Vajab toestamist. Teda saab kujundada ka potitaimena kasvama.

’Gourmandia’ on uus tomat Baltic Agro seemnevalikus. Tal on 'Härjasüdant' meenutavad südamekujulised viljad, mis kaaluvad keskmiselt 200–250 grammi. Sort on kõrge kasvuga ja saagikas. Viljaliha on pehme ja vähese seemnetega, maitselt aga magus ja mahlakas. Vastupidav paljude haiguste suhtes!

Veidi teravama elamuse otsijad leiavad aga valikust vürtspaprika (e tšillipaprika) 'Yanka' ja paprika 'Yellow California Wonder’.

’Yanka’ on väga atraktiivse värvusega sivri-tüüpi teravamaitseline paprika, mida kasutatakse väga palju türgi köögis. Tema viljad on valkjasrohelised, valmides oranžid ja punased. Need on 20–25 cm pikad ja keskmise kaaluga 50–70 grammi. Hea külma- ja kuumataluvusega.

Magusa paprika ’Yellow California Wonder’ kandilised viljad värvuvad valminult kollaseks. Ühelt taimelt on võimalik saada u 10 vilja.

Paprikate seemned tuleb kindlasti ette külvata ning seda hiljemalt märtsi keskel. Kasvuhoonesse istutada mai lõpus, juuni alguses.

seemneuudised

Põnevust nii suurtele kui väikestele pakub kindlasti väga dekoratiivne hernes ’Blauwschokker’, millel on tumelilla kauna sees mahlakad ja maitsvad helerohelised herneterad. Ka õied on kaunilt violetsed. Sort on kõrgekasvuline ja vajab toestamist.

Hernesõpru rõõmustab ka sort ’Karina’, mis on varane, madalakasvuline ja magusa maitsega. Hernekauna pikkuseks on umbes 10 sentimeetrit.

Kes tahab suvikõrvitsat, mis on saagikas ja suurepärase haiguskindlusega, peaks vaatama ’Defenderi’ poole. See Suurbritannia päritolu sort annab saaki terve suve jooksul. Sobib hästi ka suurtes pottides kasvatamiseks!

Kes on seni vaid punast redist kasvatanud, võiks nüüd katsetada hoopiski värviliste rediste segu. Külvist saagini kulub 3–5 nädalat.

Toredaid seemnesegusid on uudiste seas veelgi - leiad need Baltic Agro valikust.

Lehtköögiviljade segus on neli atraktiivse kuju ja pikantse maitsega salati sorti: punase ja rohelise lehega lehtsinep, rukola ja misuuna. Neid on kerge kasvatada ja seemned idanevad kiiresti. Lehti saab korjata umbes 40–50 päeva pärast külvamist.

Lehtsalatite segu sisaldab viie erineva värvi, kuju ja maitsega salati sorti. Külvata hiliskevadest sügiseni 3-nädalase intervalliga, et saada pidevalt värskeid noori lehti. Noored taimed taluvad hästi öökülma kuni -5 kraadi.

Uute maitsete kogemiseks soovitame kasvatada juursellerit ’Goliath’, mille suured juurikad sobivad nii toorelt riivituna salatitesse kui ka küpsetatult erinevate toitude lisandiks. Juurseller kasvatada ette – külva seemned juba märtsi esimeses pooles - ja istuta välja öökülmaohu möödudes. Valminuna säilib juurikas jahedas hoidlas pikka aega.

Nii ilus kui ka maitsev on kõrvits ’Uchiki Kuri’. Tema kuni 1,5-kilosed viljad on magusa pähklimaitselise viljalihaga. Sobib hilissügiseseks kasutamiseks. Pakis 10 seemet.

Uued maitsetaimed

Uued maitsetaimed, mille seemneid soovitame istikuärides või e-poes otsida, on niitlehine peiulill, petersell 'Hilmar' ning vürtsbasiilik 'Genoveser-Gustosa'.

Niitlehine peiulill on üheaastane lagritsamaitseliste lehtedega maitse- ja ravimtaim. Taimel on magus aniisi ja lagritsat meenutav lõhn. Maitselt magusapoolsed lehed sobivad näiteks salatite, köögiviljaroogade ja suppide maitsestamiseks. Kuivatatult sobib teesegudesse. Soojalembene taim!

Petersell ’Hilmar’ on väga aromaatse lopsaka lehestikuga. Tal on suuremad ja maitsekamad lehed kui tavapärasel siledalehelisel petersellil.

Genova basiilikut peetakse pesto jaoks parimaks basiilikuks! Seda tema suurte aromaatsete ja vürtsikate lehtede tõttu.

Lambaläätse, lutserni ja salatkressiga on täienenud ka idandamiseks mõeldud seemnete sortiment.

seemneuudised

Kogu meie seemnevaliku leiad: https://juhanipuukool.ee/est/seemned

.

Avapilt: Tom Jur/Unsplash