Head kliendid!
Meie e-poe klienditeenindus töötab E–R kella 10–16.
Kaupade saatmist ja komplekteerimist puudutavatele küsimustele vastame aadressil epood(at)juhanipuukool.ee.

Spargli kasvatamine sobib ka algajale aednikule

spargli kasvatamine
Laen...
Spargli kasvatamine sobib ka algajale aednikule

Maheda ja hõrgu maitsega spargel ehk harilik aspar (Asparagus officinalis) on köögivili, mis ühendab nii aia- kui köögigurmaane. Kas keedetult, praetult, grillitult või aurutatuna - roheline spargel on maitsev ja kasulik ning mitmekülgselt kasutatav. Pane ta omale aeda kasvama ja sa ei kahetse! 

Oma aiamaalt saadud võrsed on mahlakad ja värsked – poest nii head kraami ei saa. Oluline on seegi, et kuna ta alustab kasvu väga varakult, on ta ka üks esimestest köögiviljadest aias, mis saaki annab ning kevade lõpus, suve alguses nii vajalikke vitamiine ja mineraalaineid pakub.

Ometi on ta meie aedades pigem harva leitav köögivili - või kohtab teda vaid ilutaimena (aspari nime all), sest tema kasvatamist peetakse keeruliseks ja töömahukaks.

Teatud määral kehtib see valge ehk pleegitatud spargli kasvatamisel. See eeldab taimede kasvatamist palju sügavamal, mis tähendab ka veidi enam tööd saagikoristusel, ning igakevadist muldamist. Muus osas kattub valge spargli kasvatamine rohelise spargli kasvatamisega.

Nii et kuigi nende kasvatamise viisis on veidi erinevusi, on see lihtne mõlemat pidi ning jõukohane ka algajale aednikule. Pigem on asi maitse-eelistuses.

Järgnevalt annamegi sulle põhjaliku ülevaate, et saaksid oma aias rohelise spargli kasvatamisega igal juhul hakkama!

Spargel

2 aastat ootust = 20 aastat saaki

Spargel on üsna lihtsasti kasvatatav püsik-köögivili, kuid teadma peab, et esimese saagi saab kolmandal aastal pärast istutamist. Kuid see ootamine tasub end hiljem kuhjaga ära – sparglitaim annab saaki 15–20 aastat!

Meie pakume 2024 kevadhooajal kahte sparglisorti. 

  • 'Gijnlim' on paksude roheliste võrsetega. Ta on väga varajane, usaldusväärne ja saagikas ning selle eest ka mitmeid auhindu pälvinud.
  • 'Pacific Purple' kasvatab ilusad lillad võrsed, mis on õrnemad kui roheliste sortide omad ning maitselt ka magusamad. Ka see sort on varajane ning kõrge saagikusega. Mõlemat sorti saab kasvatada ka valgete ehk pleegitatud võrsete saamiseks.

Istikud on saadaval paljasjuursena ehk potistamata juurikatena ning vaid e-poe kaudu.

NB! Kui oled tellitud juurikad pakiautomaadist kätte saanud, siis tuleb need kohe esimesel võimalusel ka maha istutada. 

spargli kasvatamine

Sparglijuurikate istutamine

Spargli võrsed tärkavad kevadeti varakult, kohe pärast lume sulamist ja maa soojenemist. Nende eelistatud kasvukoht on poolvarjus või päikeses, kergel, huumus- ja toitaineterikkal, vett hästi läbilaskval mullal, mis on korralikult ja sügavalt läbi kaevatud.

Istutamiseks kaeva kraav või auk, mis on umbes 30 cm sügav ja kahe labidalehte laiune. Aiahargiga kobesta augu põhi korralikult läbi ning lisa sinna komposti ja liiva, sega need läbi. Moodusta mullast augu põhja väike kuhi. Aseta nüüd juurikas sellele kuhjale ning säti juured laiali.

Täida kraav või auk mullaga, vajuta õrnalt kinni ja kasta hoolega. Juurikal olevad pungad peaksid pärast mullaga katmist jääma 5–10 cm sügavusele maapinnast. 

Taimede vahekaugus üksteisest peaks olema 40 cm. Ning kui istutad taimi mitu rida, siis ridade vahele jäta 1–1,4 m.

Pärast istutamist on soovitav noori taimi multšida õhukese kompostikihiga, see aitab mullas niiskust hoida ning taimed saavad sealt toitaineid.

spargli istutamine

Kasvatamine: esimesed aastad

Esimesel aastal tuleks taimi hoolega kasta ja umbrohtu eemal hoida. Võrsed kasvavad esimesel aastal umbes meetri kõrguseks, neid on 6–8 ning need lõigatakse hilissügisel otse maapinnalt ilma tüükaid jätmata maha.

Teise aasta hooldus on sama – kastmine ja rohimine ning hooaja lõpus varte maani mahalõikamine. Teise kasvuaasta sügiseks on võrseid juba 10–12 ning nende pikkus u 1,5 m.

Kui uudishimu on suur, võib teisel aastal võrseid juba ka korjata, kuid vaid mõned! Rohkem mitte.

Kolmandaks kevadeks on taimed täielikult välja arenenud ning siis võib hakata saaki koguma juba igal kevadel.

spargli kasvatamine

Spargli kogumine

Ühelt taimelt saab kuni kaheksa võrset. Ära tuleks lõigata kõik võrsed, nii peenikesed kui jämedamad - see ergutab uute võrsete kasvamist. Lõika u 15–20 cm pikkused võrsed maha otse maapinnalt ning kasuta selleks teravat nuga.

Saagi valmimise ajal on oluline taimi iga päev kontrollida. Võrsed kasvavad kiiresti ning kui need ei ole enam noored ja pehmed, siis nad süüa ei kõlba.

Saagi koristamise pikkus sõltub taimede vanusest – noortelt taimedelt saab võrseid koguda 2–3 nädalat, vanematelt taimedelt kuni 1,5 kuud.

spargel ehk aspar

Suvel lase sparglil jõudu koguda 

Pärast võrsete kogumist lõpeta nende lõikamine ja lase taimel kasvatada omale kõrge, õhuline ja uhke lehestik, mis küündib pea kahe meetrini.  Nii saab temast kaunis ja pilkupüüdev ilutaim, kes on vanaemade aedadest paljudele ka tuttav.

Lase taimedel kasvada kogu suve, et nad saaksid taastuda ja jõudu koguda. Kui taimepealsed pärast sügiskülmi närbuvad, tuleb need maapinna juurest maha lõigata.

Suve lõpus on osadel taimedel näha ka pisikesi oranžikaspunaseid marju – need on emastaimed. Kui ostad taimed potitaimena hooaja lõpu poole, siis saad sellise taime võtta pigem ilutaimeks. Saagi saamise eesmärgil vali võimalusel isastaimed – need on pikemaealisemad ja saagikamad!

Sügisel võid taimi ka orgaanilise ainega multšida (kompost või hästilagunenud sõnnik). Kevadel lisa üldväetist. Väetada võib lisaks ka pärast saagi koristamist.

...

Sparglijuurikad saad omale tellida SIIT

Related posts
Copyright © 2024 Plantex AS. Kõik õigused kaitstud.