Head kliendid!
Meie e-poe klienditeenindus töötab E–R kella 10–16.
Kaupade saatmist ja komplekteerimist puudutavatele küsimustele vastame aadressil epood(at)juhanipuukool.ee.

Telli lemmikud viljapuusordid juba varakult!

Telli lemmikud viljapuusordid juba varakult!
Laen...
Telli lemmikud viljapuusordid juba varakult!

Kuni 26. märtsini saab meie e-poes ette tellida erinevaid viljapuid – nii saame tagada, et sinu lemmiksordid on kevadisel istutamisajal olemas ja sinuni toimetamiseks valmis.

Ette tellides on võimalus saada mõned sordid ka soodsamalt. Näiteks kirsipuude valikust leiad sõbralikuma hinnaga nii magusad kui hapu kirsipuu ning vastupidava põõsaskirsi.

Sel aastal soovime eriti esile tõsta kahte sorti, aed-õunapuud ’Konfetnoje’ ja pirnipuud ’Mramornaja’, kelle juures on ühendatud tõeliselt suurepärased omadused nii viljade maitses kui puu näitajates. 

Saame nendega allpool lähemalt tuttavaks!

Magus kirsipuu 'Arthur'

Levinum ja hästi vastupidav maguskirsisort Eestis. Aretatud Maaülikooli Polli aiandusuuringute keskuses.

Puu on tugeva kasvuga, korrapärase ümara võraga. Vili on suur ja ilus, laiümar või laisüdajas. Värvilt algul tumepunane, täisküpseks saades aga mustjaspunane. Viljaliha on tihe, tumepunane, väga hea hapukasmagusa maitsega. Need sobivad suurepäraselt värskelt tarbimiseks, aga ka sügavkülmas säilitamiseks või kompotiks. Viljad valmivad juuli esimesel nädalal.

Sort on vastupidav talvedele ja haigustele ning saagikas.

Oma õietolmuga ei viljastu! Parimad tolmuandjad on ‘Leningradi Must’, ‘Mupi’ ja ‘Polli Murel’.

  1. aastast võeti ta Eesti soovitussortimenti, kuhu on jäänud äri- ja koduaiasordina tänini.

Magus kirsipuu ’Dönisseni Kollane’

Tema viljad valmivad juuli teises pooles. Vili on väikesepoolne, südajas või ümar, kollane, roosaka punaga päikesepoolsel küljel. Viljaliha on tihe, valkjaskollane, mahlane, meeldivalt magus. Mahl on värvitu. Luuseeme viljalihas veidi kinni. Õhukese viljakesta tõttu muutub kergesti pruuniplekiliseks ning on transpordiõrn. Sobib lauamarjaks.

Puu on keskmise kasvuga, püstjate okstega, korrapärase laipüramiidja võraga. Saagikus keskmine. Hea haiguskindlusega, talvekindlus keskmine.

Oma õietolmuga osaliselt viljastuv. Head tolmuandjad on ‘Meelika’, ’Norri’ ja ‘Madissoni Roosa’, aga ka hapukirss ‘Nõmme Liivakirss’.

Kehtivas soovitussortimendis koduaiasordina. Aretatud Saksamaal.

NB! Kollaseid ja hilise valmimisajaga kirsse ründavad linnud vähem!

dönisseni kollane

Kirsipuu 'Carmine Jewel'

Põõsaskirss, mis on pärit Kanadast. On isetolmlev, vastupidav haigustele ja väga külmakindel.

Puu on madalakasvuline, dekoratiivne, kompaktse võraga ja vähenõudlik kasvukoha suhtes. Viljad on mustjaspunased, keskmise suurusega ja meeldiva maitsega. Vilju kasutatakse väga mitmel viisil, eriti kõrgelt on nad hinnatud keediste ja pirukate tegemisel.

Hapu kirsipuu 'Läti-Leedu Madalkirss'

Tähtsaim hapukirsisort, mis on pärit Lätist ja Leedust. Vili valmib juuli teises pooles, on väikesepoolne, ümar, tumepunane. Viljaliha on tumepunane, mahlane, pehme, magushapu. Mahl on tumepunane. Luuseeme eraldub viljalihast hästi. Sobib lauamarjaks, kompotiks, mahlaks, veiniks ja keediseks.

Puu on madalavõitu või keskmine, nõrga kasvuga, peenikeste rippuvate okstega. Talvekindel ja saagikas, kuid vastuvõtlik lehevarisemistõvele.

Iseviljuv!

Kehtivas soovitussortimendis äri- ja koduaiasordina.

läti-leedu madalkirss

Aed-õunapuu ’Konfetnoje’

Suvesort – viljad valmivad augusti keskel veidi enne ’Valget klaari’. Vili on väiksemapoolne või keskmine (u 70 g), lameümmargune. Koor helekollane, kaetud peaaegu kogu ulatuses roosa hajutatud triibulise punaga. Viljaliha valkjaskollane, peeneteraline, õrn, väga mahlane ja mahemagus. Üleküpsenult võib viljaliha klaasistuda.

Väga saagikas! Puu hakkab kiiresti vilja kandma ja annab saaki igal aastal. Viljad säilivad väga hästi.

Puu on keskmise kasvutugevusega, ümmarguse tiheda võraga. Külma- ja haiguskindlus hea, suhteliselt vastupidav kärntõvele.

Kehtivas soovitussortimendis perspektiivsordina (P). Aretatud Venemaal sortide 'Valge Klaarõun' ja 'Korobovka' ristamisel.

Harilik pirnipuu ’Mramornaja’

Sügissort – viljad valmivad septembri alguses ja on kohe tarbimisküpsed. Viljad on suured, roheka põhivärvuse ja õrna roosaka jumega. Viljaliha on pehme, magusamaitseline, mahlane ja ilma kivisrakkudeta. Viljad säilivad hästi.

Puu keskmise kasvuga, laipüramiidse võraga.

mramornaja

.

.

Fotod: Natalie Grainger / Unsplash, Räpina Aianduskool, Juhani Puukool

Copyright © 2020 Plantex AS. Kõik õigused kaitstud.