Magnoolia: killuke eksootikat koduaias

Загрузка...
Magnoolia: killuke eksootikat koduaias

Sel aastal on meie istikuärides saadaval senisest laiem valik magnooliaid. Oleme oma valiku teinud nende külmakindluse järgi.

Parimad meie kliimasse on hondo magnoolia (Magnolia kobus), teravalehine magnoolia (Magnolia acuminata) ning Loebneri magnoolia (Magnolia × loebneri).

Vähe on põõsaid, millel on nii suured õied – olenevalt liigist on need 10–12, isegi 15-sentimeetrise läbimõõduga. Lisaks on nad kevadises aias ühed esimesed õitsejad. Sageli õitsevad nad samal ajal forsüütiaga.

Õitsemise ajal näeb põõsas välja tõeliselt eksootiline, mistõttu võib tunduda, et teda on ka keeruline kasvatada. Aga kui teada, mida ta tahab ning nende eripäradega arvestada, õnnestub magnoolia kasvatamine ka koduaias igati hästi.

Tähtsaim – kaitse juuri!

Kuna magnooliatel on pinnapealne juurestik – kuigi juurestik on seejuures väga tugev! – tuleb neid juuri kaitsta. Selleks kata need u 10 cm multšikihiga. See kaitseb nii külma eest kui ka aitab hoida ühtlast niiskust.

Juurestiku hoolika multšimise korral taluvad põõsad kuni 25 külmakraadi.

Magnooliad eelistavad happelist või neutraalset mulda. Paepealses aluselises pinnases jäävad nad kiratsema.

Kasvukoht olgu tuulevaikne

Kasvukoht võib olla nii päikeses kui ka poolvarjus, kuid kindlasti peaks see olema tuulevaikne. Oluline on põõsast kaitsa talviste ida- ja põhjasuunaliste tuulte eest.

Kasvukohta tasub hoolikalt valida, sest magnoolia on hilisemast ümberistutamisest tugevasti häiritud ning kohanemine võib aega võtta.

Magnooliaid ilma vajaduseta ei lõigata.

Noppeid magnooliate sortimendist

Magnoolia 'Lemon Star'

Silmapaistev magnoolia, mis õitseb väga noorelt. Õied ilmuvad koos esimeste lehtedega rohekaskollasena, avanedes tasaselt kuni puhtaks kollaseks, enne kui nad muutuvad kreemjaks. Lehtedel on väga ilus kollakas sügisvärv.

Eelistab kaitstud kasvukohta, kuna külmad tuuled ja hilised külmad võivad õiepungi kahjustada.

Magnoolia 'March Till Frost'

Õitseb aprilli lõpus ja mai alguses rikkalike lillade õitega, mis on puhkedes kahvaturoosad ning muutuvad kogu hooaja jooksul tumedamaks. Õitseb katkendlikult kuni juunini. Põõsal on kena läikiv lehestik.

magnoolia

Hondo magnoolia 'White Swan'

Tugevakasvuline põõsas õitseb rikkalikult valgete õitega. Väga külmakindel. Soovitame suurematele aedadele ja haljasaladele.

hondo magnoolia

Soulange'i magnoolia 'Rustica Rubra'

Tuntud ka kui hiina magnoolia, tassikmagnoolia ja tulpmagnoolia. Hübriidne sort, kasvab madala puu või kõrge põõsana. Roosades toonides meeldivalt lõhnavad õied on kuni 12 cm läbimõõdus.

magnoolia

Lisaks leiad meie valikust teravalehise ning sieboldi magnoolia.

Copyright © 2020 Plantex AS. Все права сохранены.