Kuidas valida elupuud ja miks tellida taimed juba nüüd? – Juhani Puukool

Elupuud on jätkuvalt kõige populaarsemad igihaljad hekitaimed.

Enamus Eestis turustatud taimedest on kasvanud Hollandis või Saksamaal. Miks mitte Eestis?

Vastus on lihtne: sealsete riikide pehmem kliima ja pikem kasvuperiood lubab taimedel saada müügikõlbulikuks varem kui Eesti lühikese suvega põhjamaises kliimas. Kui meil on heal aastal kõige populaarsema sordi ‘Brabant’ aastane juurdekasv 30-50 cm ringis, siis Hollandis võib see ulatuda kuni 80 cm-ni. Juba vähem kui kolme aastaga on 1,5 m kõrgune puu olemas!

Seevastu Eestis kulub selleks vähemalt 5-6 aastat. Sellise kasvukiiruse juures tuleb lõivu maksta puu enda ja puidu tihedusele.  Kuid soodne hind korvab riski, et mõni puu ei kohane meie kliimaga.

Eestis kasvanud elupuid soovitame eelkõige soolotaimedeks ja vanematesse hekkidesse asendusistutuseks. Nad on tihedamad, võra on laiem ja juurepall tugevam. Taimed kasvad meie enda Võrtsjärve-äärses puukoolis ja valitakse alati spetsiaalselt kliendi soovist lähtudes.

Masinaga väljakaevamineVeel üks võimalus taimede tootmisel kokku hoida on kasutada masinaid. Enamasti on kõik kuni 1,5 m kõrgused puud pakendatud Hollandis masinaga. Ehk masin lõikab valimatult kindla suurusega suutäie mulda maast välja ja pakendab selle võrku või muusse pakkematerjali. Masin ei kontrolli, kas seal on ikka kõik juured kaasa tulnud, tihti rappub osa mulda võrku pakkimisel välja. Seega on masinaga tehtud juurepallid tavaliselt oluliselt väiksemad käsitsi tehtud mullapallidest. Väiksem mullapall võimaldab tavaliselt ka rohkem taimi kaubaalusele pakendada – see on oluline põhjus, miks osad taimede importijad seda eelistavad. Masinaga tehtud mullapallide puhul on olemas suhteliselt suur risk, et kõik puud kasvama ei lähe või jäävad kauemaks kiratsema.

Hollandist pärit taimedest müüb Juhani Puukool vaid käsitsi tehtud juurepalliga taimi, s.t vanamoeliselt labidaga välja kaevatud ja mullapall käsitsi mähitud looduses iselagunevasse jutekangasse. Igale taimele on lähenetud individuaalselt, et taimede kasvamaminek oleks paremini tagatud.

Soovime oma klientidele pakkuda rõõmu taime kasvatamisest, tagades kõrge kvaliteediga istikud kontrollitud puukoolidest.

Istutades oled sa õnnelik!

Tiit Juhani 😊

 

 Kõrge hekk Kõrgus Vahekaugus
‘Brabant’ 10-15 m 0,6-0,7 m
‘Columna’ 10 m 0,6-0,7 m
‘Pyramidalis Compacta’ 8 m 0,8 m
  – – – – – – – – – – – – –
 Keskmise kõrgusega hekk või soolotaim Kõrgus Vahekaugus
‘Holmstrup’ 4-6 m 0,8 m
‘Smaragd’ 5-8 m 0,8 m
‘Yellow Ribbon’ 5-8 m 0,8 m
‘Golden Smaragd’ 5-8 m 0,8 m
  – – – – – – – – – – – – –
 Madal hekk Kõrgus Vahekaugus
‘Danica’ 1 m 0,6 m
‘Tiny Tim’ 0,5-0,7 m 0,6 m

 

Taimede ettetellimiseks ja hinnapakkumise saamiseks võta ühendust Sulle lähima istikuäriga!
Istikuäride kontaktid