Kallid kliendid! Meie e-poe klienditeenindus töötab E-R 10-16 Kõigile kaupade saatmist ja komplekteerimist puudutavatele küsimustele saate vastuse meiliaadressil epood(at)juhanipuukool.ee

Aeg mõelda kevadele -sibullilled

Aeg mõelda kevadele -sibullilled
Postitatud: Nõuanded

Aeg mõelda kevadele -sibullilled

Varakevadise õieilu nimel aias on just nüüd viimane aeg tööle hakata. Kohe-kohe algab lillesibulate mahapanemiseks kõige parem aeg.

Praeguste talvede juures tundub sobivat septembri teine pool. Kuigi vanem kirjandus räägib, et nartsissi sibulad tahavad kindlasti mulda saada juba augustis ja tulp septembris. Õige on ikka jälgida ilma. Tulbisibulate muldapanekul on palju parem tegutseda ennemini natuke hiljem, kui liiga vara. Jahedas ei arene seenahigused nii jõuliselt ja on väiksem oht sibulate haigestumiseks.

Tulbile sobib, kui mulla temperatuur on 10-12 kraadi juures, nartsissile 12-15 kraadine muld.Sügisel pannakse maha kõik sibulad, mis õitsevad varakevadel. Tulbid, nartsissid, krookused, hüatsindid, laugud, lumikellukesed, märtsikellukesed jne.

Kõik sibullilled on looduslikult pärit mägistelt või kõrbe aladelt, kus nad saavad jõudu kevadisest lumesulamisveest ja muul ajal on nad  suhteliselt kuivas pinnases.

Kasvukoha valikul peab arvestama, et mitte üks sibullill ei talu seisvat vett. Ära pane lillesibulaid maha sinna, kuhu kuhjad talvel lume, kuhu koguneb pikemalt vihma või lumesulamisvesi. Pinnas peab olema hästi vett läbilaskev. Vajadusel võid seda kergemaks muuta liiva lisamisega sibulate istutuskoha pinnasele.

 

Liiga varakult maha pandud lillesibulad hakkavad sügisel kasvama ja kui leheotsad on juba sügisel maapinnale jõudnud, võib talvine külm neile liiga teha. Sibulaid võib maha panna kuni maapind külmub. Nartsiss vajab natuke pikemat ettevalmistusaega enne talve. Ka detsembris, veel külmumata maasse maha pandud tulbid õitsevad kevadel vapralt.

Kuidas sibulaid osta? 

Tegelikult on kõige kindlam tellida veebipoest või saada kaupluses võimalikult varakult jaole. Eks ikka on inimesel komme sibulat hinnata väikese muljumise/pigistamise teel. Sibulad on õrnad ja sellised väikesed kahjustused võivad hiljem tunda anda. Mida vähem inimesi on neid sibulaid katsunud – seda kindlam

Suurus loeb! Mida suurem on sibul, seda suurem on esimese aasta õis. Lillesibulaid ümbermõõt mõõdetakse sentimeetrites. Koduaias tasub kindlasti tulpide puhul valida suurus 12+ cm. Haljastuses massistutuste puhul võib kasutada ka väiksemaid, aga sellisel juhul peab tõelise efekti saamiseks olema istutusmaterjali piisavalt palju. Nartsisside puhul loetakse ekstra kvaliteediks suurust 14+ cm.

Kuidas sibulaid maha panna?

Tulbisibulaid pole mõtet maha panna kohta, kus eelmisel aastal tulbid ebaõnnestusid. Kui kasvatate tulpe samal kohal, siis vahetage kindlasti välja sibulaid ümbritsev muld, et vältida haigusi ja mulla üldist nn väsimist. Sibulad pannakse maha terav ots üles poole. Tihti on allpool näha ka väikeseid juurenarmaste algmeid. Ära muretse, kui sibul läheb istutusaugus natuke viltu, enamus leiab siiski oma tee maapinnale.

Kui sügavale?

Kuldne reegel on kolme sibula sügavusele. Paljudel väikestel istutuskühvlitel on peal vastav märgistus, mis aitab esialgu parajat sügavust hoida, hiljem juba käsi ja silm harjuvad. Võib ka kasutada spetsiaalset lillesibulat istutamiseks mõeldud abinõud.

Jäta sibulatele piisavalt ruumi. Ära pane neid maha liiga tihedalt. Ka siin võiks vaadata, et minimaalseks vahekauguseks on ligikaudu 3 sibula läbimõõtu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Väetamine

Kõige lihtsam on tagada normaalne kasv ja areng lisades sibulate istutusauku pikatoimelist väetist. Näiteks Substrali Osmocote Roosidele. Sel juhul pole vaja muretseda, et kasvama hakkavad juured võivad kannatada kokkupuutel väetisega või toiteelemendid kaovad koos lume sulamisega.

Väetist pole vaja lisada, kui kasutate istutusaugus värsket mulda, milles on juba pikatoimeline väetis sees. Näiteks Substrali roosimuld.

 

Kevadel ei tohi kiirustada varte mahalõikamise ja sibulate ülesvõtmisega. Sibul kogub oma järgmise aasta jõuvarud just kevadel, õitsemisjärgsel ajal.  

Alles siis on paras aeg, kui lehed loomulikult närbuvad.

 

Oluline on ka kevadine, õitsemisaegne väetamine – see on ettevalmistus järgmiseks kevadeks. Täidisõielised ja papagoi tulbid eelistavad enamasti iga-aastast ülesvõtmist, nartsissid paari-kolme aasta tagant või isegi harvemini. Lihtõielised tulbid saavad ühel kasvukohal hakkama aastaid.

 

Kersti Rannamäe

       

2 aastat tagasi
Copyright © 2020 Plantex AS. Kõik õigused kaitstud.