Kallid kliendid! Meie e-poe klienditeenindus töötab E-R 10-16 Kõigile kaupade saatmist ja komplekteerimist puudutavatele küsimustele saate vastuse meiliaadressil epood(at)juhanipuukool.ee

Potikuuse heaolu sõltub jahedusest ja niiskusest

Potikuuse heaolu sõltub jahedusest ja niiskusest
Postitatud: Nõuanded

Potikuuse heaolu sõltub jahedusest ja niiskusest

Nii mõnigi tunneb hinges, et ei raatsi puu elu võtta selleks, et endale jõuludeks lühikest aega silmarõõmu pakkuda. Järjest enam levib tava, kus pühadepuu on koos juurte ja mullapalliga. Sellise taime ostjal on siiras soov puu kevadel tagasi loodusesse viia.

Paljud „potikuusena“ müüdavad taimed on tegelikult väga väikese juurekavaga ja spetsiaalselt jõulumüügiks maast välja kaevatud ning pisikesse potti surutud. Kui tood koju sellise taime, siis suhtu temasse peaaegu nagu lõikelille.

Kuid mida suurem pott, seda kindlam, et taimel on kaasas korralik juurekava!

Vesi ja õhuniiskus on määrava tähtsusega

Vesi ja õhuniiskus on potis oleva puu ellujäämisel määrava tähtsusega.

Mida suurem taim, seda rohkem niiskust ta vajab ja soojas toas aurustub suuremast võrast ka rohkem hädavajalikku niiskust.

Aseta puu lähedusse avatud veenõu, et suurendada õhuniiskust. Võimaluse korral piserda taime aeg-ajalt puhta veega.

Mida jahedam, seda parem!

Ideaalne temperatuur potikuusele on kuni 15 kraadi.

Samas, kes meist tahab sellise temperatuuriga jõululaua ümber istutada? Taim saab lühiajaliselt hakkama ka soojemas. Temperatuuri muutus ei tohi olla väga järsk. Ka taim vajab karastamist, kui ta uuesti õue kolida.

potikuusk

Ettevaatust – põrandaküte!

Nii potis kui ka lõigatud jõulupuudele ei meeldi põrandaküte. Võimaluse korral pane puu madalale lauakesele või muule alusele, et taimepott ei oleks otse põrandal. 

Jõulupuu terrassil või rõdul

Kui talv on pehme ilmaga, ei vaja potis oleva taime juured eraldi kaitset. 

Kui aga on näha, et temperatuur langeb alla 10 miinuskraadi, siis tuleks potti kaitsta läbikülmumise eest. Selleks tuleks poti ümber ja alla panna soojustuskiht näiteks penoplastist, vildist või pakasekaitsekangast.

Kuid kastmisest pole pääsu – niiskust peab ikka olema piisavalt. Nii nagu õues olevad okaspuud on hädas külmunud mulla, veepuuduse ning ereda varakevadise aurustumisega, vajavad ka konteinertaimed vett, et mitte ära kuivada. Isegi siis, kui tundub, et nad veel ei kasva.

Kui pühad saavad mööda...

Kui pärast pühi on maa veel pehme, siis on kõige parem oma jõulupuu kohe maha istutada. Kui maa on juba külmunud, siis käitu samamoodi nagu rõdul või terrassil kasvava puuga.

PS!

Lõigatud jõulupuud on tegelikult põllumehe poolt samamoodi põllul saagi nimel kasvatatud kultuur nagu kõrvits või lõikeroos. See on kellegi töö. Võib-olla ei olegi nii halb tuua tuppa istanduses kasvanud puu? Seda enam, et aina rohkem otsitakse viise kuidas pärast pühi neid puid veel kasutada saaks. Üheks võimaluseks on näiteks puiduhakke tegemine, mida kasutatakse kohalikus haljastuses.

2 kuud tagasi
Copyright © 2020 Plantex AS. Kõik õigused kaitstud.