Head kliendid!
Meie e-poe klienditeenindus töötab E–R kella 10–16.
Kaupade saatmist ja komplekteerimist puudutavatele küsimustele vastame aadressil epood(at)juhanipuukool.ee.

Naistenõgesed - sinetavad kodumaised lavendlid

Naistenõgesed - sinetavad kodumaised lavendlid
Laen...
Naistenõgesed - sinetavad kodumaised lavendlid

 

Kes soovivad oma aeda ihaldatud lavendleid aga kõhklevad valikul lavendli hooajalisuse ja külmakartlikkuse tõttu, need võivad peenrasse julgelt istutada hoopis vähenõudliku Faasseni naistenõgese (Nepeta x faassenii) sordi 'Walker`s Low'.

 

Faasseni naistenõges

 

Naistenõgesed on levinud Euraasias, Põhja-Ameerikas ja troopilises Aafrikas. Euroopa looduses leidub üle 20 liigi. Naistenõgesed lõhnavad mesiselt ja on tolmendajate ligimeelitajad. Rikkad eeterlike õlide sisalduse poolest. Sisaldavad hulgaliselt aromaatseid alkaloide, fenoole, terpeenide, jt aineid. Naistenõges kuulub huulõieliste perekonda, milledest paljud on kasutuses parfümeerias, maitsetaimedena ja meditsiinis.

Naistenõgeste ilu tuleb hästi esile avaras aias grupina kasvades - just nagu sinetavate lavendlipõldude. Sarnaselt lavendile vajab naistenõges äärmiselt päikeseküllast kasvukohta. Eelistab kasvada kuivemas, kergema lõimisega aiamullas, kuid saab hakkama igasuguses mullas.

 

Faasseni naistenõges

 

Faasseni naistenõges on kahe liigi (N. nepetella ja N. mussinii) ristand. Kõrgus orienteeruvalt 30-40 cm, erinevatel sortidel 40-60 cm. Puhmik tihe ega lase umbrohtudel kasvada. Lehed halliksrohelised, õied helelillakssinised. Sortidest olemas ka roosade õitega 'Whispurr Pink' ja valgete õitega ’Alba’.

Naistenõgest saab edukalt paljundada pistikutega või jagamise teel. Paljundada saab ka generatiivselt ehk seemnetega, kuid siis tuleb arvestada, et erinevate sortide omadused paljundades edasi ei kandu. Sorte saab paljundada vaid vegetatiivselt. Sügisel taim maapinnani maha lõigata.

 

Naistenõges ja roosid

 

Ideaalselt sobib see püsik kokku härjasilmadega ja on ilusaks taustaks kõrgematele roosiõitele, täites ära rooside vahed. Väiksemasse aeda loovad hea efekti madalamad Faasseni naistenõgese sordid nagu 'Little Trudy', 'Junior Walker' või 'Blue Wonder'.

Copyright © 2024 Plantex AS. Kõik õigused kaitstud.