Juhani Puukooli valikusse lisandus uus tootegrupp - elurikkuse taimed

Juhani Puukooli valikusse lisandus uus tootegrupp - elurikkuse taimed

Elurikkus ehk looduslik mitmekesisus on meid ümbritseva keskkonna ning ka meie endi vaimse ja füüsilise tervise seisukohalt üliolulise tähtsusega – see aitab reguleerida looduslikke protsesse ja kasvutsükleid. Mida liigirikkam on taimestik meie aedades ja linnakeskkonnas, seda enam saame sellest kasu.

Aiataimed, putukad, linnud, imetajad ja mikroorganismid töötavad koos omavahel seotud terviklikus süsteemis, et säilitada looduslik tasakaal ning luua kasvukeskkond, mis suudab vastu panna haigustele ja välistele mõjutajatele.

Elurikas aed on täis linde, liblikaid, tolmeldajaid ja teisi kasulikke putukaid ning muid pisiloomi, kellel igal on oma roll tolmeldamisel, haiguste ennetamisel ja kahjurite tõrjel, taimede toitainetega varustamisel ja geneetilisel mitmekesisusel.

Iga aiapidaja saab elurikkust toetada, kasvatades erinevaid taimi, luues elupaiku (nt veesilmasid ja puiduhunnikuid), toites mulda ja mitte kasutades kemikaale. Taimede erinevad kõrgused, värvid ja õitsemisajad tagavad tolmeldajatele ja teistele kasulikele putukatele pideva toiduallika ja elupaiga.

Elurikkus algab kohalikest taimedest

Taimi valides on hea teada, et elurikka aia aluseks peaksid olema kohalikud taimed. Nemad on kohanenud meie olude ja pinnasega ega vaja seetõttu ka erilist hoolt ega kastmist.

Selleks, et toetada aiapidajaid ja aidata neil enda ümber elurikkust luua, oleme välja valinud 18 eesti loodusest pärit põllulille ja niidutaime ning lisanud need oma sortimenti. Kõik nende taimede külvamiseks kasutatud seemned on samuti kohalikku päritolu.

kassiristik

Kus kasutada?

Elurikkuse taimed on mõeldud nii koduaednikele kui linnahaljastajatele. Nende kasutusvõimalused on laiad ja piiranguid ei ole, jälgi vaid taimede eelistusi pinnase suhtes.

• Nad on parim valik juba olemasoleva lilleniidu täiendamiseks või selle loomiseks.
  • Neid saab lisada väiksemate või suuremate gruppidena püsikupeenardesse ja segaistutustesse, et tagada peenardes pidev õitsemine. See meelitab ligi mitmesuguseid tolmeldajaid ja lisab visuaalset huvi.
  • Neid saab lisada väga keeruliste tingimustega kasvukohtadesse – täiesti kuiva või hoopis tiigi- ja kraavikaldale.
  • Linnakeskkonnas või väikeses aias saab neid istutada konteinerisse või peenrakasti, et tuua elurikkust ka terrassidele või rõdudele.
  • Pinnase taastamiseks ja täiendamiseks aladel, mis on näiteks ehituse või maa planeerimise käigus kaotanud taimestust.

elurikkus

Valikus olevad taimeliigid

Valikus olevad taimeliigid on valdavalt püsikud ning väga paljud neist ka hinnatud ravim- ja meetaimed.

• Kollane karikakar (Anthemis tinctoria)
  • Lõhnav maarjahein (Anthoxanthum odoratum)
  • Harilik kurekell (Aquilegia vulgaris)
  • Suureõiene kellukas (Campanula persicifolia)
  • Kurekellukas (Campanula rapunculoides)
  • Ümaralehine kellukas (Campanula rotundifolia)
  • Arujumikas (Centaurea jacea)
  • Angerpist (Filipendula vulgaris)
  • Hobumadar (Galium verum)
  • Liht-naistepuna (Hypericum perforatum)
  • Harilik härjasilm (Leucanthemum vulgare)
  • Harilik käokann (Lychnis flos-cuculi)
  • Harilik kukesaba (Lythrum salicaria)
  • Harilik pune (Origanum vulgare)
  • Hõbemaran (Potentilla argentea)
  • Pääsusilm (Primula farinosa)
  • Ürt-punanupp (Sanguisorba officinalis)
  • Kassiristik (Trifolium arvense)

Taimed on 8,5 cm suurustes pottides ja maksavad olenevalt liigist 1,50–2 eurot.

Elurikkuse taimed on saadaval neljas istikuäris: Tallinna piirkonnas Harku ja Lagedi istikuäris ning meie mõlemas Tartu istikuäris.

Elurikkuse taimedega saad tutvuda SIIN