Kallid kliendid! Meie e-poe klienditeenindus töötab E-R 10-16.
Kõigile kaupade saatmist ja komplekteerimist puudutavatele küsimustele saate vastuse meiliaadressil epood(at)juhanipuukool.ee

F1 ja teised tarkused seemnepakil

F1 ja teised tarkused seemnepakil
Laen...
F1 ja teised tarkused seemnepakil

Paljude ostjate pilk jääb seemnepakil märkele „F1“, kuid selle tähendust ei teata või peetakse seda ebaoluliseks. Kui automaailmas viitab F1 kiiretele ja võimsatele vormel 1 autodele, siis seemnemaailmas on F1-l samasugune tähendus.    

F1 seemned on spetsiaalselt aretatud. Sordinime järel olev märge F1 näitab, et tegemist on kahe püsivate omadustega puhta liini ristamisel saadud sordiga. Neil seemnetel on n-ö hübriidjõud ehk need kannavad mõlema vanema parimaid omadusi.

Sellistest seemnetest kasvavad elujõulised, haigusvabad, kindlate sordiomadustega taimed, mille viljad on suuremad ja intensiivsema maitsega ning saak suurem.

Paraku ilmnevad need omadused ainult teatud geenikombinatsiooni puhul selle esimeses põlvkonnas, hilisemate paljunduste puhul need omadused kaovad. Seega pole mõtet F1 tähisega sortide seemet ise koguda, kuna selliselt saadud järglastel puuduvad nende vanemate suurepärased omadused.

Aga mida seemnepakk meile veel ütleb?

seemnepakk

Taime iseloomustus

Taimede iseloomustus on mõnel seemnepakil põhjalik, teisel jällegi napim. Enamasti võib pakilt leida vilja iseloomustuse, nt kuju, värvuse, keskmise kaalu, säilivuse, maitse iseloomustuse. Vahel on lisatud ka kasutusvõimalus(ed) ja säilitamise info.

Külvitihedus ja -sügavus

Seemnete vahe reas (istutustihedus) ning ridade vahe on üldjuhul toodud pildina. Samuti on kirjas kui sügavale seeme külvata või kas tegu on valgusidanejaga – sel juhul seemneid mullaga ei kaeta.

Külvi- ja kasvuaeg

Seemnepakil on kindlasti kirjas seemnete külvamise aeg – kas ettekülviks ja/või avamaale. 

Pakilt leiab ka info kui mitu päeva kulub seemnete tärkamisest saagi valmimiseni või on märgitud kuu(d), mil saaki koguda saab.

Pakil toodud infot külviaja kohta tuleb kindlasti jälgida! Kui alustada taimede ettekasvatamisega liiga vara, siis istutamise hetkeks on meil ettekasvatatud taimed liiga väljaveninud ja nõrgad. Avamaal ohustab aga liiga vara tärganud taimehakatisi öökülm.

Seega tuleks näiteks nende aedviljade seemned, kellel kulub ettekasvamiseks kuni 60 päeva, külvata märtsis. Nendeks on paprika-, tomati-, baklažaani-, füüsali- ja porrulauguseemned.  

Seemnete säilivusaeg

Seda näitab märge „Parim enne“ või „Exp“ (expire ehk aeguma). Seda tasub vaadata, sest enamasti on see küll pikem kui pakile märgitud, aga sel juhul ei pruugi seemnete idanemine enam nii hästi õnnestuda.

Sageli on säilivusaja kõrval pakile trükitud ka seemnete pakendamise aeg.

Pikalt seisnud seemnetele võib enne külvamist teha idanemisproovi.

Idanevusprotsent

Idanevusprotsent näitab, kui paljud pakis leiduvatest seemnetest tõenäoliselt idanema lähevad. Enamasti on köögiviljade idanevusprotsent 85–95.

Näiteks kurgiseemnete idanevus 80% tähendab, et kümnest seemnest kaheksa annab uue taime.

Seemnete kogus või kaal

Pakendis olevate seemnete arv võib olla märgitud grammides või tükiarvuna. See võib sõltuda seemnete suurusest – kui kogus on grammides võib see viidata, et tegu on väikeste seemnetega.

Lisaks eeltoodutele on pakil kindlasti ka tootja andmed (vahel lisaks ka pakendaja/maaletooja nimi), partii number („LOT nr“) ja hinnaklass (suur täht paki ülanurgas). Partii number on oluline juhul kui seemnetega tekib probleeme ning on vaja põhjust tuvastada.

Juhul kui seemneid on töödeldud, kas puhitud või granuleeritud, peaks pakendile olema lisatud ka vastav info.

Puhitud seeme on värviline (rohelised, sinised, punased), et eristada neid puhtimata seemnetest. Neid on töödeldud keemiliste preparaatidega, mis hävitab haigusetekitajad ja kahjurid või kaitseb taimi mullas olevate kahjustajate eest.

Väikesed seemned on vahel kaetud spetsiaalse kattega ja nii saadud pisikesed ümmargused graanulid ehk pillid (kasutatakse ka nimetust “dražee”). Nii on neid lihtsam külvata – külv ei jää liiga tihe ning vähem on vaja harvendada. Pillitud seemnete kattekihis sisalduvad tavaliselt ka ained, mis kiirendavad kasvu, seenhaiguste vastast preparaati ning toitaineid, mis kiirendavad seemikute kasvu.

Põneva valiku seemneid leiad meie e-poest ja istikuäridest.

Copyright © 2020 Plantex AS. Kõik õigused kaitstud.