Hortensia on ilupõõsas, mis vaimustab igaüht. Pikk õitsemisaeg, rohked ja väga suured õied ning vähene hooldusvajadus on põhjused, mis ta populaarseks teevad ning aeda istutama panevad.
Neid on nii madalaid kui ka päris kõrgeid ning nad on aias kenad nii üksikpõõsana, väiksema ja suurema grupi või reaistutusena. Aga neid võiks istutusaladel julgemalt kokku panna ka teiste temaga sarnaste kasvutingimustega taimedega – püsilillede, kõrreliste, ilupõõsastega.
Hortensiate lihtne elegants muudab nad heaks kaaslaseks hulgale põnevatele taimedele. Oleme siia kokku kogunud neist 15. Igaüks neist täiendab ja täiustab hortensiate vaimustavaid õisi omal moel ning mõni valik võib olla ootamatugi. Loodame, et leiad siit rohkelt inspiratsiooni!
Püsililled
Päevaliiliad
Vastupidavad ja vähenõudlikud päevaliiliad õitsevad suvel umbes samal ajal kui hortensiadki oma õied avavad. Päevaliiliate erksad õievärvid toovad kontrasti hortensiate heledate õite kõrvale. Kontrast tekib ka lehekujust – päevaliilial on see pikk ja kitsas, hortensial ümar.
Siilkübarad
Erksat värvilaiku hortensiapõõsaste ette aitavad tuua ka siilkübarad. Nende siilja kuhikuga õisik on samuti nii oma õite värvide kui kuju poolest hea kontrastilooja hortensia õitele.
Astilbed
Hortensia kenad kaaslased võivad olla ka astilbed. Neil on õrn, samas lopsakas lehestik, mis on kena kogu aiahooaja, et täiendada hortensiate ümaraid lehti. Lisaefekt tekib astilbede koonusekujulistest erksatoonilistest õitest.
Kurerehad
Kurerehade ümar lehe- ja õiekuju kordab hortensia oma, kuid hortensia õitele lisavad täiendavat värvi kurereha jahedates valge, roosa, lilla ja sinise toonides õied. Istuta kurereha madalamate hortensiapõõsaste ette või vahele.
Villane nõianõges
Villane nõianõges oma hõbedaste pehmete lehtedega on kena täiendus hortensia helerohelistele lehtedele ja valgetele õitele. Istuta nad hortensiate rühma- või reaistutuse äärde.
Sõnajalad
Sõnajalgade õrnad õhulised lehed loovad kauni kontrasti hortensia õitega. Koos loovad nad rahuliku ja tasakaalus mõjuva aiaruumi.
Hostad
Hostade laiuv kasvukuju ja suured lopsakad lehed täiendavad hästi hortensiate elegantset püstist struktuuri ja pitsilisi õisi. Istuta nad poolvarjus kasvava kõrgema hortensia ette või kõrvale. Eriti efektsed on sellised sordid, kelle lehed on teravama tipu ning heleda äärega – see võimendab ja toob esile hortensiate suurt rohelist lehemassi ja heledaid õisi.
Okaspuud
Okaspuud, nagu kadakad, männid ja kääbusmännid, samuti elupuud, on hortensiate ühed parimad kaaslased. Nendega koos saad luua erinevaid kauneid kombinatsioone. Lisa juurde ka kõrrelisi ja mõni õitsev püsik ning saad ajatu ajakujunduse klassika.
Kõrrelised
Kõrrelised lisavad hortensiate juurde tekstuurikontrasti. Vali kõrrelised mis ei ole invasiivsed, vaid on puhmikulise kasvuga ning täida nendega tühimikke taimede vahel ja ümber.
Ainuroog
Kõrrelistest on üheks populaarsemaks valikuks hortensiatega koos ainuroog.
Tema lisab istutusaladele pehmet ja voogavat tekstuuri. Lehtede kuldne või valge-rohelisetriibuline toon loovad kauni kontrasti hortensiaõite valgete või roosade toonidega. Ideaalne valik harmooniliseks aiakujunduseks!
Vitshirss ja teravaõiene kastik
Kõrgetest kõrrelistest sobivad hortensiate juurde teravaõiene kastik 'Karl Foerster' ning vitshirss. Mõlemad tekitavad hortensiatele pehme tausta, lisavad kõrgust ja liikuvust. Vitshirsi sortide, nt 'Shenandoah' veinipunase tooniga lehed kordavad vanemate hortensiaõite punakasroosat tooni, lisades aeda ühtset värvilahendust.
Hall aruhein
Halli aruheina hõbedane toon ja pehme tekstuur täiendavad hortensiapõõsaste klassikalist elegantsi. Istuta nad hortensiate rühma- või reaistutuse äärde.
Tihe sinikõrs
Halli aruheinaga on väga sarnane ka tihe sinikõrs. Selle püstise, tiheda puhmiku sinakasrohelised lehed on tipust punased ning lehtede sügisvärvus pronksjaspunane. Peened värvimuutvad lehed on samuti kena täiendus juba õitsemise lõpetanud sama tooni hortensiaõisikutele.
Ilupõõsad
Jaapani enelas
Jaapani enelate kompaktne suurus ja kasvukuju pakuvad pehmet üleminekut lopsakate hortensiate ja ülejäänud aia vahel.
Lodjap-põisenelas
Dramaatilise tausta saamiseks istuta hortensia kõrvale mõni lodjap-põisenela tumeda lehega sortidest. See on suurepäraselt kontrastiks hortensia heledate õitega ning lisab aeda sügavust ja tekstuuri.
3 põhimõtet kujundamisel
- Loo kihte: istuta hortensiapõõsad tahapoole ning madalad püsikud, nagu hostad ja astilbed ettepoole, et luua sügavust.
- Värviharmoonia: olenevalt kas soovid luua ühtset või silmatorkavat visuaalse efekti, vali hortensia kõrvale taimed, kelle õied sobivad hortensiate õievärviga või just vastupidi, on sellega kontrastsed.
- Pidev õitsemine: kombineeri kokku taimi, mis õitsevad erinevatel aegadel – nii on aias õisi ja värve kogu aiahooaja.
Lisades hortensiatele teisi kauneid kaaslasi, lood aia, mis pole vaid visuaalselt kaunis, aga põnev ka lehetekstuuridelt ja õiekujudelt ning kus jagub õisi ja pilkupüüdvat nii kevadeks, suveks kui sügiseks.
Juhani Puukooli hortensiavalikuga saad tutvuda SIIN.