Meie e-poe klienditeenindus töötab E–R kella 10–16.
Kaupade saatmist ja komplekteerimist puudutavatele küsimustele vastame aadressil epood(at)juhanipuukool.ee.

Kanarbikud ja teised sügisõitsejad: kuidas neid hoida kaunina?

Kanarbikud ja teised sügisõitsejad: kuidas neid hoida kaunina?
Laen... 4 min lugemine
Kanarbikud ja teised sügisõitsejad: kuidas neid hoida kaunina?

Kui suvelilled on taimekastides ja -pottides oma ilu kaotanud, on aeg need värskendada sügiseste õitega. Oluline on selleks valida taimed, kellele sobib jahe ilm hästi ning kes samas lisaksid õueruumi ka värvi ja tekstuuri.

Paljud suvelilled on kaunid kuni esimeste külmadeni, aga lisaks on ka liike, kes peavad vastu ka esimestest öökülmadest kaugemale. Nemad saabuvadki istikuäridesse alles suve lõpus. Need on näiteks kanarbik ja sale eerika, dekoratiivsed lehtkapsad, talihali, puismailane.

Sügisistutustes saavad kenasti hakkama ka sellised lehtdekoratiivsed suvelilled nagu lamav käokuld, vilt-ristirohi, padipõõsas, harilik santoliin ja ahtalehine käokuld, samuti igihaljad kõrrelised.

Erinevad sügisistutuse lilled on omavahel hästi kokku sobitatavad ning kauni istutuse loomine jõukohane kõigile. 

Siin on sulle valik parimatest sügisistutuse lilledest koos näpunäidetega kuidas neid võimalikult kaua kaunina hoida.   

Kanarbikud

Kõige levinum ja armastatum sügisistutuste taim. Tema kõrgus on 20–40 cm.

Kanarbikule meeldib päikeseline või poolvarjuline kasvukoht. Looduslikult kasvavad nad happelises liivakas mullas, aga hooajalise potitaimena kasvatades see oluline pole. Potis kasvades vajab ta regulaarset ja ühtlast kastmist läbi kogu sügise. Aga väldi liigniiskust ja jälgi, et vesi saaks potist välja valguda ning juured ei jääks vette ligunema - tulemuseks võib olla juure- ja varremädanik.

Aeg-ajalt võiks kastmisvette lisada suvilillede või hapulembeste taimede väetist. See hoiab värvid erksad ja annab õierohkuse. Kasta ja väeta seni kuni nii päeval kui öösel on külmakraadid ning muld külmub. Õied säilitavad oma dekoratiivsuse kevadeni.

Püstine kasvukuju ja peened oksad teevad kanarbikust suurepärase kaaslase sügisistutustesse. Lisa kõrvale näiteks kõrrelisi (nt aruheinad või tarnad), mis pehmendavad üldmuljet või sügisastreid ja krüsanteeme, et lisada õievärve ja teistlaadi tekstuuri.

Sale eerika

Kõrgus u 30 cm. Tema erinevus kanarbikust on õites - need on suuremad ja dekoratiivsemad.

Eerikad vajavad päikeselist või poolvarjulist kasvukohta ning toitainerikast niisket mulda. Nad taluvad tuult ja vihma, kuid mitte läbikuivamist.

Taim külmub esimeste tugevate öökülmadega, kuid säilitab oma värvi veel mitmeks kuuks.

Kõrvale sobivad sügisastrid, krüsanteemid, ilukapsad, vilt-ristirohi, padipõõsas või madalad kõrrelised.

Kanarbik

Krüsanteemid

Kasvavad olenevalt sordist 20–80 cm kõrguseks laiuvaks puhmaks. Saadaval laias värvivalikus ja õiesuuruses.

Krüsanteem vajab päikeselist kasvukohta ning toitainerikast, kobedat, vett läbilaskvat kasvupinnast. Nad vajavad korrapäraselt vanade õite äralõikamist, et ergutada uute tekkimist, ning kastmist ning väetamist. Seda võiks teha korra nädalas õitsvatele taimedele mõeldud väetisega. 

Krüsanteeme tuleks kasta altpoolt, et vältida lehtede ja õite märjaks saamist. Sama kehtib ka vihma kohta! Märgi lehti ja õisi võivad kimbutama hakata mädanikud ja seenhaigused ning taim kaotab oma kauni välimuse. 

Sobivad hästi teiste külmataluvate suvelilledega nagu vilt-ristirohud, padipõõsad, samuti eerikate ja kanarbikega. Kontrastse tekstuuri saamiseks lisa nende kõrvale mõni igihaljas kõrreline - nende kõrgus ja liikuvus täiendavad tugevat, ümarate õitega krüsanteemipuhmast kenasti.

Krüsanteem_Juhani Puukool

Põim-ronitatar

Põim-ronitatra väädid võivad kasvada kuni 3-meetriseks, kuid taime kõrgus jääb kuni 10 cm juurde.  

Kasvata seda igihaljast pinnakatjat või amplis rippujat võimalikult valges kohas. Samuti on oluline piisav niiskus. Kasta regulaarselt, aga ole tähelepanelik – liiga märjas (samuti liiga kuivas) mullas hakkavad tal lehed maha pudenema.

Padipõõsas

Kasvab 15–30 cm kõrguseks ning u 30 cm laiuseks. Talub pügamist.

Padipõõsas eelistab päikeselist kasvukohta ja vett läbilaskvat kasvupinnast. Talub hästi kuivust ja tuult ning sügiskülmasid. Miinuskraadidega taim hukkub, kuid tema kaunis vorm ja värv säilivad kevadeni, mistõttu tasub ta jätta talveks lillekaste kaunistama.

Padipõõsas on hea kaaslane teistele taimedele, nii suvelilledele kui ka püsikutele, sest aitab esile tuua nende õievärvi ja tasakaalustades kirevust. Sügisistutuses sobib ta suurepäraselt kokku krüsanteemide, astrite, kanarbike või eerikatega.

Vilt-ristirohi  

See hõbeleheks kutsutav suvelill kasvab 25–50 cm kõrguseks.

Vilt-ristirohi on väga vähenõudlik - võib kasvada nii päikeses kui ka varjus ning kuivemapoolses substraadis. Väga hea vastupidavusega nii tuulele, vihmale kui ka külmale. Väljaveninud ja kõrgeid taimi võib kärpida, mis muudab puhma tihedamaks.

Oma neutraalse hõbedase lehestikuga sobib väga paljude taimede, sh ka püsilillede kõrvale. Kenasid kompositsioone saab luua neist koos hõbekakarde, pelargoonide, petuuniate, leeksalveide või raudürtidega. Sügisistutuses hea täiendus krüsanteemidele ja eerikatele.

Padipõõsas

Puismailane

Pinnase suhtes on puismailane ehk hebe vähenõudlik ning saab hakkama ka väheviljakas mullas. Küll aga peaks kasvukoht olema päikeseline. Ta ei talu liigniiskust ja seisvat vett. Lühiajaliselt talub puismailane ka miinuskraade, aga talve ta meie kliimas üle ei ela. Talvitumiseks võib taime viia jahedasse ja valgesse tuppa.

Sügisese hooajalillena istuta ta aiavaasi või rõdukasti koos kanarbike, helmikpööriste, padipõõsaste, krüsanteemide ja eerikatega.

Hebe

Hooajataimede valiku leiad SIIT

Kanarbikud Juhani Puukoolis

Copyright © 2024 Plantex AS. Kõik õigused kaitstud.