Meie e-poe klienditeenindus töötab E–R kella 10–16.
Kaupade saatmist ja komplekteerimist puudutavatele küsimustele vastame aadressil epood(at)juhanipuukool.ee.

Viljapuude sügishooldus tagab murevabama uue hooaja

Viljapuude sügishooldus tagab murevabama uue hooaja
Laen... 4 min lugemine
Viljapuude sügishooldus tagab murevabama uue hooaja

Viljapuud peavad talvel hakkama saama paljude keeruliste tingimustega: pakane, jäised tuuled, sula ja lume vaheldumine, intensiivne päike ning näriliste ja metsloomade rünnakud. Viljapuude talveks ettevalmistamine aitab neil seda rasket aega üle elada ning lisaks olla uuel aiahooajal ka tervem ja vastupidavam.

Kindlasti vajavad enam tähelepanu noored ja sel aastal istutaud viljapuud.

Loe, mida praegu hilissügisel viljapuude juures veel ära teha! 

Korista ära kõik lehed ja viljad

Kõige lihtsam ja kõige tähtsam – puhtus! Riisu puu alt kokku mahalangenud lehed ja allakukkunud viljad. Samuti tuleb okstelt korjata sinna rippuma jäänud mädanenud ja kuivanud viljad, kuna need on võimalikud haiguste kandjad.

Kõik see aitab vähendada haiguste ja kahjurite levikut. Sest paljude nende jaoks on puualune lehekõdu just see koht, kus talv mööda saata ning kevadel kohe ründama asuda.

Haigustunnustega vilju ja lehti komposti panna ei tohiks, kuna enamik taimehaigusi elavad kompostimise edukalt üle ja kanduvad edasi. Vii need jäätmejaama, põleta või kaeva maasse.

Kastmine on oluline ka sügisel 

Ära unusta noori ja tänavu istutatud viljapuid ka sügisel kasta! Viimase, korraliku juurepalli läbikastmise võiks teha vahetult enne maa läbikülmumist. Kasta päevasel ajal, mil temperatuur on plusspoolel, nii jõuab vesi enne maasse imbuda kui temperatuur öösel langeb.

Kuna kuivad juured on külma põhjustatava stressi suhtes vastuvõtlikumad, suudavad hästi niisutatud puud talvekahjustustele paremini vastu seista. 

NB! Vihmasadu ei võrdu kastmisega!

Kaitse juuri 

Puude juured on maapealsest osast külmaõrnemad. Noorte puude ümbruse võiks katta multši või puiduhakkega, mis isoleerib juured ja kaitseb neid äärmise külmumise eest. Multš aitab säilitada ka niiskust ning takistab mulla erosiooni ehk ärauhtumist. 

Jäta siin meelde märksõna „sõõrik“. Multš laotatakse sõõrikukujuliselt ümber puutüve sellest vähemalt 10 cm kaugusel, et see ei hakkaks tüve mädandama ja ennetaks näriliste kahjustusi. Multšikiht peaks olema üsna paks, u 8–10 cm.

Viimane pritsimine ennetab haigusi

Oktoobris-novembris kui viljapuudelt on varisenud lehed ja puualune koristatud, on hea aeg, et pritsida viljapuude võra ja võraalune pind. See aitab ennetada haiguste, nagu laikpõletikud, mädanikud, kärntõbi jt seenhaigused, teket.

Pritsimiseks sobivad kas

NB! Pritsida tuleb ohtralt, nii et oksad tilguvad ning nii okste pealt- kui altpoolt.

viljapuude sügistööd

Võõpa tüved valgeks  

Intensiivne talvine ja varakevadine päike võivad põhjustada viljapuude tüvedel, eriti noortel puudel, päikesepõletuse. See tekib siis kui päike soojendab päeval puukoort, see laieneb ning seejärel külmub see öösel kiiresti, põhjustades koore lõhenemist. See on väga levinud mure ning puu mitme tulevase tervisemure põhjustaja.  

Istikuärides on müügil spetsiaalne viljapuude tüvevalgendid, mis tuleks pintsliga kanda tüvedele ja võraokstele. See aitab peegeldada päikesevalgust ja vähendab temperatuurikõikumisi.

Valgendatakse kuiva ilmaga, oktoobris-novembris enne lume tulekut kui õhutemperatuur on üle null kraadi. Osa värvist võib talve jooksul pudeneda, vajadusel võib valgendamist varakevadel alates veebruarist korrata.

Lisaks hävitab tüvevalgendi ka kahjureid ja nende mune, sest sisaldab kustutatud lupja ja raudsulfaati.

Tüve katmisel on mitu plussi

Hiired ja jänesed närivad talvel sageli puukoort, eriti just noortel puudel, põhjustades sellega märkimisväärset kahju. Kaitse oma viljapuutüvesid, mähkides nende ümber kangast, džuutpaela, ajalehti, kuuseoksi (tipp allapoole) või aseta ümber plastikust tüvekaitse. Veendu, et kaitse ulatuks maapinnast piisavalt kõrgel (u 60 cm) ja oleks kindlalt kinnitatud.

Näriliste kahjustuste vastu aitab ka kui talvel lumi tüve ümber kinni tallata. Liiga kõrged lumekuhjad tuleks aga laiali ajada, et loomad ei ulatuks neile ronides oksi närima.

Talvekahjustuste suhtes eriti tundlikel noortel ning äsja istutatud viljapuudel kaitseb mähkimine tüve külmalõhede, päikesepõletuse ja külma tuule eest.

Kangariba tuleb seda kergelt pingutades ülekattega ümber puu keerata, alustades juure poolt ning lõpetades esimeste okste kohal. Riba lõpp keera tagasi kangariba alla. Kate eemalda kevadiste ilmade soojenedes.

Vaata üle toestus

Lõpetuseks kontrolli üle viljapuude toestus. Kas toed on piisavalt tugevalt maa sees ning lindid või paelad piisavalt pingul. Liiga pingul olles võivad need puukoort maha hõõruda, liiga lõdvana aga ei toesta puud piisavalt.

Head toimetamist! Terved ja tugevad viljapuud tänavad siin uuel hooajal korraliku saagiga. 

sügistööd aias

Copyright © 2024 Plantex AS. Kõik õigused kaitstud.