Püsililled on iga hästi kujundatud aia selgroog, sest nad pakuvad aastaringset struktuuri ja hooajalist värvi. Toome suurest püsikute valikust esile mõned, mis paistavad silma korraga nii oma ilu, vähenõudlikkuse kui ka aiakujundusliku mitmekülgsuse poolest. Need on raudrohud, naistenõgesed, härjasilmad ja mailased.
Panime sinu jaoks kirja miks nad on suurepärane valik ning kuidas neid oma aeda lisada nii, et saavutada võimalikult suur mõju.
Vaatame ka näiteid kuulsatest aedadest ja aiakujundajatest, kes on neid püsikuid oma töödes oskuslikult kasutanud.
Raudrohud
Miks nad on head?
Raudrohtusid armastatakse nende sulgja lehestiku ja lamedate punase, roosa, kollase või valge varjundiga õisikute pärast. Lisaks sellele, et need põuakindlad lilled on visuaalselt silmapaistvad, meelitavad nad ka ligi kasulikke putukaid, nagu liblikad ja mesilased.
Kuidas kasvatada?
- Valgus – täispäike.
- Pinnas – saavad hakkama ka väheviljakas kuivas pinnases.
- Veevajadus – madal.
- Hooldus – lõika äraõitsenud õied maha, et pikendada õitsemist. Elujõulise taime säilitamiseks jaga puhmikut iga 3–4 aasta järel.
Kasutamine aiakujunduses
Raudrohud sobivad suurepäraselt lilleniidule, metsa- või taluaeda ning lillepeenardesse kokku teiste püsikute ja kõrrelistega. Nad lisavad istutustesse püstist struktuuri ja õhulisust. Nad on ka head lõikelilled vaasi või kuivatatud kompositsioonidesse.
Kuulsad näited
Raudrohtu näeb palju ühes Inglismaa kuulsamas aias, Great Dixteris. Christopher Lloydi kujundatud aed on tuntud oma julgete istutusskeemide ja erksate värvikombinatsioonide poolest. Raudrohi aitab kaasa aia dünaamilisele ja tekstuurilisele mitmekesisusele.
Naistenõgesed
Miks nad on head?
Naistenõgesed on tuntud oma aromaatselt lõhnava hallikasrohelise lehestiku ja siniste, lavendlilillade või valgete õite poolest, mis õitsevad suvest sügiseni. Neid hinnatakse vastupidavuse, vähenõudlikkuse ning pika õitsemisaja ja tolmeldajate ligimeelitamise tõttu.
Kuidas kasvatada?
- Valgus – täispäike või osaline vari.
- Pinnas – vett hästi läbilaskev, pigem kuiv kui niiske pinnas.
- Veevajadus – mõõdukas, kuid talub ka kuivust.
- Hooldus – lõika äraõitsenud õied maha, et soodustada teist õitsemist.
Kasutamine aiakujunduses
Naistenõgesed sobivad suurepäraselt teede ääristamiseks, tühimike täitmiseks peenardes ja pehmete voogavate massistutuste loomiseks. Nende hõbedane lehestik on kauniks kontrastiks teiste taimede rohelisega. Eriti hästi sobivad nad roosidega, pakkudes neile juurde täiendavat värvi ja tekstuuri.
Kuulsad näited
Naistenõgese suurepärast kasutust näeb Inglismaal asuvas kuulsas Sissinghursti lossi aias, mille on kujundanud Vita Sackville-West ja Harold Nicolson. Sealseid teid on ääristamas naistenõges 'Six Hills Giant', samuti on neid kokku pandud roosidega, mis lisab aiale rahulikkust ja romantilisust.
Härjasilmad
Miks nad on head?
Härjasilmad on klassikalised aialemmikud oma rõõmsate valgete kroonlehtede ja päikesekollaste südamikuga. Need õied toovad aeda sära ja puhtust, mis on korraga nii ajatu kui ka mitmekülgne.
Kuidas kasvatada?
- Valgus – täispäike.
- Pinnas – vett hästi läbilaskev, mõõdukalt viljakas pinnas.
- Veevajadus – saavad hakkama ka lühiajaliste põuaperioodidega.
- Hooldus – lõika äraõitsenud õisi regulaarselt, et pikendada õitsemist. Jaga taimepuhmikut iga 2–3 aasta järel, et see ei muutuks liiga tihedaks ja väheneks õitsemine. .
Kasutamine aiakujunduses
Härjasilmad sobivad taluaia stiilis aeda, samuti igasse segaistutusega lillepeenrasse või madalama kasvuga taimede taustaks. Nende püstine kasvukuju ja särav õitsemine muudavad nad ideaalseks, et lisada peenrasse püstist mõõdet ja heledat värvilaiku.
Kuulsad näited
Värvirõõmsas ja maalilises Monet’ aias Givernys Prantsusmaal on oma kindel koht ka härjasilmadel, kus nad sulavad loomulikult ühte teiste püsikute ja suvelilledega.
Mailased
Miks nad on head?
Mailased tunneb ära nende pikkade teravatipuliste sinist, roosat, lillat või valget tooni õisikute järgi. Neid hinnatakse nende väga pika õitsemisaja ning liblikate ja mesilaste ligimeelitamise tõttu.
Kuidas kasvatada?
- Valgus – täispäike või osaline vari.
- Pinnas – saavad hakkama igasuguses pinnases, kuid see peab olema hästi vett läbilaskev.
- Veevajadus – mõõdukas, lisakastmine on vajalik pikal põuaperioodil.
- Hooldus – lõika äraõitsenud õied maha, et ergutada uute teket. Elujõulise taime säilitamiseks jaga puhmikut iga 3–4 aasta järel.
Kasutamine aiakujunduses
Mailased on mitmekülgne taimeperekond ja neid on eri kasvukõrgusega. Seetõttu saab neid kasutada nii kiviktaimlas, segaistutustes kui ka konteinerites. Nende pikad õieküünlad on väga elegantsed. Nad lisavad istutustesse vajalikku püstist elementi ning vaheldust ümaratele ja lamedatele õiekujudele.
Kuulsad näited
Piet Oudolfi kujundatud aedades, nagu High Line New Yorgis ja Lurie Garden Chicagos, kohtab mailasi sageli. Oudolfi loodust jäljendav istutusstiil tõstab esile püsilillede tekstuuri ja struktuuri ning mailased on selleks väga hea valik.
Mõned istutusideed nende mitmekülgsete püsikutega
Pakume sulle mõned kujundusideed, millega saad siin toodud püsikuid kombineerida ja oma aeda tuua.
Taluaia võlu
Pane kokku naistenõgesed ja härjasilmad klassikalise taluaia tunde tekitamiseks. Naistenõgese jaheda sinise tooni õied täiendavad härjasilma säravaid valgeid ja kollaseid toone, luues harmoonilise ja ajatu välimuse.
Lilleniit
Lilleniitu meenutava koosluse loomiseks pane raudrohud kokku kõrreliste ja muude looduslike lilledega. Nende erksad õisikud lisavad istutusse värvi ja meelitavad ligi tolmeldajaid.
Teravad tipud
Kasuta pikalehelist mailast, et tekitada lillepeenrasse pilgupüüdjaid. Nende teravad koonused on hea kontrast raudrohu ja härjasilmade lamedate õite kõrvale või vahele.
Peenraääred ja käiguteed
Istuta peenarde või käiguteede äärtesse naistenõgeseid, et nende servi n-ö pehmendada. Taimed pakuvad meeldivat aroomi kui neile vastu minna ning nad ei vaja erilist hooldust.
Kui tead nende nelja püsiku kasvunõudeid ja võimalusi aiakujunduses, saad luua aia, mis on ilus ja mitmekesine ning samas ka vastupidav ja kergesti hooldatav. Need püsikud on suurepärane alus aiale, mis rõõmustab oma iluga aastast-aastasse.