Jõulupuu värske ja ilusana hoidmine kogu pühadeperioodi nõuab veidi sinu tähelepanu ja hoolt. Siin on sulle 7 soovitust, et jõulupuu kestaks elujõulisena nädalaid.
1. Vali värske puu
Otsi jõulupuud, mis on värske rohelise välimuse ja elastselt painduvate okstega. Libista käega õrnalt mööda oksi - kui maha langeb mõni okas või üldse mitte, on puu värske.
2. Lase puul kohaneda enne kui ta sooja viid
Kui sul on võimalik, siis ära too puud kohe õuest tuppa. Puu vajab ülessulamiseks üleminekuperioodi. Mida suurem on temperatuuride vahe õues ja toas, seda aeglasemalt peaks see käima. Anna puule temperatuuriga kohanemiseks aega vähemalt paar tundi - kui võimalik, siis terve öö. Maksimaalne temperatuuride erinevus võiks olla umbes kümmekond kraadi.
Ülessulamiseks hoia puud jahedas: garaažis, keldris, trepikojas, kuuris, kinnisel rõdul või terrassil, seejärel näiteks veidi jahedamas esikus ning alles siis too puu sooja tuppa.
3. Kasuta õiget kuusejalga
Kuusejalal peaks kindlasti olema veemahuti ning see võiks mahutada vähemalt 1–2 liitrit vett. Stabiilne ja tugev alus hoiab tüve kindlalt paigal ja väldib puu ümberminekut.
4. Kärbi tüve
Vahetult enne puu kuusejalga panemist sae tüve otsast maha vähemalt 2 cm paksune seib. See on vajalik selleks, et avada puu juhtkoed ning tal tekiks võimalus vett tarbima hakata.
Seda tasub teha pigem kiiresti, et puu kohe vette saaks. Nii nagu inimese verejooks peatub enamasti mõne minutiga, sulguvad ka taimekoed sama kiiresti.
Tee lõige sirgelt ja väldi V-kujulist lõiget, kuna nurga all olevad lõiked vähendavad vee imendumist ning osa lõikest võib ka veest välja jääda.
Kindlasti ära koori tüve otsast maha puukoort - suure osa vett imab puu just koore kaudu.
5. Jälgi, et vesi kordagi otsa ei lõppeks
Hoia veemahuti kogu aeg veega täidetud. Esimestel päevadel imab puu vett kõige rohkem ning siis tasub veetaset mitu korda päeva kontrollida. Edaspidi kontrolli vett korra päevas.
Väldi vee otsalõppemist, kuna see võib põhjustada lõikekoha korgistumist ja takistada edasist vee imendumist. Veetaset aitab jälgida ka väike abimees - kuuse veevalvur.
Esimene vesi võiks olla soojem, aga edaspidi kasuta tavalist toasooja vett. Pole vaja lisaaineid, nagu suhkur või puu säilitusained (nn okka- või kuuseliim).
6. Väldi soojusallikaid
Hoia tuba jahedana ning aseta puu soojusallikatest, näiteks radiaatoritest, kaminast, õhksoojuspumbast ja otsesest päikesevalgusest eemale, mis võivad puud kuivatada.
Kui kodus on põrandaküte, siis on abiks nt toalilledele mõeldud ratastel alused või madalad lauad. Valikus on ka kuusejalgu, mis on põrandast kõrgemale tõstetud. Nii käib õhk alt läbi ja puu ei „küpse“ kogu aeg.
Kasuta puul LED-tulesid, kuna need eraldavad vähem soojust kui elektriküünlad.
7. Niiskus aitab
Kui toaõhk on kütmise tõttu väga kuiv, kaalu õhuniiskuse suurendamiseks niisutaja kasutamist. See võib aidata pikendada puu värskust.
Samuti aitab okaste niiskust säilitada nende spreipudelisse pandud veega piserdamine. Selleks ajaks eemalda elektrilised jõulutuled vooluvõrgust ning pane tagasi siis kui okkad on kuivanud.
Kui pühadehooaeg lõpeb, vii oma töö auga ära teinud jõulupuu lähimasse kogumiskohta või kasuta oksi oma aias taimede katmiseks või multšimiseks.
Mõnusat pühadeootust!