Meie e-poe klienditeenindus töötab E–R kella 10–16. 
Kaupade saatmist ja komplekteerimist puudutavatele küsimustele vastame aadressil epood(at)juhanipuukool.ee.

Aiandustrendid 2025: elurikkuse toetamine ja looduse jäljendamine

Aiandustrendid 2025: elurikkuse toetamine ja looduse jäljendamine
Laen... 4 min lugemine
Aiandustrendid 2025: elurikkuse toetamine ja looduse jäljendamine

Aiandus ei jälgi trende samamoodi kui mood või sisekujundus, kuid eelistatud taimed, kujundusstiilid ja hooldusvõtted on ka siin muutumises.

Suunanäitajaks selles valdkonnas on suuresti Inglismaa. Võtsime kokku, mida ennustavad alanud aastaks sealsed nimekad aiakujundajad, puukoolid ning aiandusajakirjad.

Üldine iseloomustus aastale 2025 on looduse taassünd (nature's renaissance) ehk aianduse keskmes on elurikkuse toetamine, keskkonda säästev toimetamine, uute rohealade loomine ning loodust jäljendav aiakujundus.  

Kuigi ilu ja esteetika on endiselt oluline – aiad on ja jäävad nautimise kohaks –, on üha selgem, et ilu kõrval on võrdselt olulised ka keskkonna tervis ja bioloogiline mitmekesisus.

Aiandustrendid 2025: looduse jäljendamine

Keskkonnateadlik aiandus

Moodsa aianduse keskmeks on saamas jätkusuutlikkus - üha enam võetakse omaks keskkonnale sõbralikumaid lahendusi.

Heaks näiteks siin on Eestiski populaarsust leidev kaevamisvaba aiandus, mis säilitab mulla struktuuri. Orgaanilised väetised, vihmavee kogumine, orgaaniline kahjuritõrje, tolmeldajatesõbralik taimevalik ja päikeseenergial töötavad aiavalgustid on muutumas keskkonnateadliku aedniku valikuks.  

Muutuv kliima seab üha enam esikohale taimi, mis saavad hakkama ka äärmuslikes ilmastikutingimustes. Nõutud on kohalikku päritolu taimed, põuakindlad liigid ja varju armastavad taimed. Nii väheneb aias kastmisvajadus ja kahjulike kemikaalide kasutamine.

Aiandustrendid 2025: elurikkus

Bioloogilise mitmekesisuse väärtustamine

Elurikkuse väärtustamine peab saama aednike üheks prioriteediks.

Aeda metsikumate osade jätmine, aiaäärte niitmata jätmine, hekkide istutamine, sobivasse kohta jäetud puuokste ja lehekõdu kuhjakesed, väikeste joogikohtade olemasolu – see kõik muudab aia lindudele, putukatele ja väikestele imetajatele meeltmööda varjupaigaks.

Mida mitmekesisem on taimede valik, seda suuremad on neil võimalused toidu ja elupaiga leidmiseks.

Aiandustrendid 2025: looduse jäljendamine

Aiakujundus jäljendab looduse vabadust

Aiakujundustes liigutakse vabama, vähem struktureeritud esteetika poole ja eemaldutakse jäikadest geomeetrilistest kujundustest.

Uus lähenemisviis jäljendab looduslikke istutusskeeme, kus on olemas erinevad värvid, tekstuurid, kihid ja kõrgused. Tulemuseks on lopsakad peenrad ja istutusalad, mis meenutavad taltsutamata maastikke.

See trend muudab istutusalad visuaalset põnevaks ja selline aed on võit keskkonnale, sest loob elupaiku lindudele, mesilastele ja liblikatele, samas vähendab vajadust väetiste, kahjuritõrje ja intensiivse hoolduse järele.

Aiandustrendid 2025: looduse jäljendamine

Uute rohealade loomine

Muutust on läbimas nii traditsioonilised niidetud muruplatsid – nende osakaal väheneb või need asendatakse, - kui ka tähelepanuta ja kasutamata jäetud õueruumid, nagu parklate või sõiduteede eraldusribad, kasutamata teejupid, parkimiskohad või hoopis või hoonete katused.

Neid saavad alad, mis on täidetud erinevate vähenõudlike ja tolmeldajaid ligimeelitavate madalate ja kõrgemate püsikutega. Sellest võidab keskkond ning juurde tekib mõnusaid rohelisi välialasid, kus aega veeta ja kosutust leida.

Jätkub ka juba aastaid kasvav suund, et väikesed siseõued, rõdud ja aknalauad täidetakse maksimaalselt taimekonteineritega. Elavseintest rõduaedadeni – on palju loomingulisi viise, kuidas tuua rohelust ootamatutesse kohtadesse.

Populaarsuse kasvu ennustatakse ronitaimedele.

Aiandustrendid 2025: uute rohealade loomine

Metsaaiad

Metsaaiad jäljendavad mitmekesist looduslikku ökosüsteemi. Sealt leiab pinnakatjaid, püsikuid, põõsaid ja puid, sh söödavate viljadega, samuti ronitaimi, kes kõik kokku moodustavad tervikliku kihilise koosluse.

See edendab bioloogilist mitmekesisust, säästab vett ja loob keskkonna, kus iga liik on teisele vastastikku kasulik - taimed toetavad üksteist. Selline aed nõuab minimaalset hooldust, aga pakub vastu rikkalikku lopsakust ja mõnusat rahulikkust.

Taimed, kellele siin tähelepanu pöörata: mispelpihlakas, harilik sarapuu, harilik humal, harilik ussitatar, metsmaasikas.  

Aiandustrendid 2025: metsaaiad

Puude tähtsus

Puudel on oluline roll ökosüsteemide parandamisel – nad pakuvad varju, tõstavad õhukvaliteeti, loovad elupaiku ja toetavad aia elustikku. Üha enam mõistetakse ja kiidetakse puude kasu ning neid lisavad oma kujundusplaanidesse üha enam ka aiakujundajad.

Taimed, kellele siin tähelepanu pöörata: sanglepp (must lepp), valge pihlakas, põldvaher, must kask.

Iirised

Püsilillede seast on aiakujundajate üheks lemmikuks tõusmas iirised.

Need pilkupüüdvate õite ja silmatorkavate värvide poolest tuntud püsikud on kohanemisvõimelised ja saavad hakkama erinevates tingimustes. Nad lisavad istutusaladele ja peenardele särtsakat elegantsi ning seda ühtviisi võrdselt nii moodsas kui ka traditsioonilises aiakujunduses.

Aiandustrendid 2025: iirised

Kaared ja võlvid

Tahad lisada aiaruumile salapära ja lummust? Aiakujundajate uued lemmikud, kaarjad võred, ümmargused väravad ja peegelpinnad kutsuvad avastama ja lisavad väliruumidesse mängulisust ja ootamatust.

Need elemendid võivad olla aia fookuspunktid, tõmmates omale tähelepanu või luua uusi aiaruume, mida läbi väravakaare avastama minna.

Keskkonnasõbralikud materjalid

Olgu tegu suurte aiandusnäituste või eraaedadega, suund on võetud sinna, et nii aiarajatiste, õuemööbli, aga ka peenraservade ja sillutiste puhul kasutatakse üha enam ringlussevõetud ja taaskasutatud materjale.

Lisaks keskkonna jalajälje vähendamisele annavad päästetud puit ja taaskasutatud metall aedadele omapära ja visuaalset atraktiivsust.

Aiandustrendid 2025: taaskasutatud materjalid

Aed kui heaolu oaas

Aedadest saab veelgi enam koht, kus lõõgastuda ja taastuda, jõudu koguda. Aedu luues saabki teadlikuks eesmärgiks lõõgastus - luuakse aiaruume mediteerimiseks, lugemiseks või rahulikus atmosfääris einestamiseks ja suhtlemiseks. Looduse terapeutiline jõud ühendatakse isikliku heaoluga.

Mõnusat atmosfääri aitavad luua erinevad istumiskohad, veevulinat pakkuv aiaelement või veesilm, rahulik värvipalett,  lõhnavad taimed.

Kokkuvõttes - olenemata sellest, kas oled kogenud aednik või algaja, kindlasti pakuvad need trendid inspiratsiooni oma lähenemisviisi värskendamiseks ja millegi uue proovimiseks!

Aiandustrendid 2025: heaolu oaas

Aiandustrendid 2025: liileniit

Copyright © 2024 Plantex AS. Kõik õigused kaitstud.