Õiged taimed õigesse kohta – see on reegel, mis on vähem hoolt nõudva aia(kujunduse) aluseks. Meie viimaseid suvesid vaadates on see reegel olulisem kui kunagi varem – taimi tuleb valida teadlikult, et nad oma ilu näitaks ja kestma jääks.
Õnneks on keskmise ja kõrge kasvuga püsikute seas piisavalt neid, kelle jaoks päike, kuivus ja kuumus ei ole probleemiks, vaid eelistatud kasvutingimuseks.
Siin on sulle valik püsililledest, kes pärast juurdumist veepuuduse üle elavad ja sellest hoolimata kenasti edenevad.
Faasseni naistenõges
Faasseni naistenõgest (Nepeta faassenii) on väga lihtne kasvatada. Vastu pakub ta sulle pea kogu suve kestvat värvilaiku aias. Nad eelistavad kasvada päikese käes ja tavalises, vett hästi läbilaskvas pinnases.
Kõrgus: 40–60 cm / Õitseb: VI–IX
Hiidiisop
Hiidiisop (Agastache) on üks lihtsamini kasvatatavaid püsililli. Ta on põuakindel ja meelitab tohutult ligi liblikaid ja kasulikke tolmeldajaid. Tal on kaunid püstised õisikud, mis rõõmustavad silma kogu juuli ja augusti ning on meeldiva, sidrunit meenutava lõhnaga.
Kõrgus: 60–70 cm / Õitseb: VII–VIII
Kukehari
Kukeharjade (Sedum) ülisuures perekonnas on mitmekülgne valik ka kõrgeid püsikuid, nt värd-kukehari ja kaunis kukehari.
Neil on püstised, jämedad ja tugevad varred, mis moodustavad suuri puhmaid. Suve lõpus avanevad neil tihedad õisikud, mille värvivalik varieerub beežist tumepunaseni.
Kukeharju kasutatakse aedades üsna sageli, kuna nad on tõeliselt vähenõudlikud ning näevad välja kenad ka siis kui ei õitse.
Kõrgus: 25–50 cm / Õitseb: VIII–X
Lavendel
Lavendlit (Lavendula) on tema intensiivselt lõhnavate õite ja kauni välimuse tõttu kasvatatud sajandeid. Ta on ideaalne ja kindel valik igasse päikesepaistelisse ja kuiva aeda. Liblikatele ja mesilastele meeldib ta ka väga!
Kõrgus: 50 cm / Õitseb: VI–VIII
Mesiohakas
Mesiohaka (Echinops) õied on justkui ogalised pulgakommid rohekashõbedase lehestiku taustal. Kui soovid oma lahja pinnasega püsikupeenrasse kõrgust ning efekti, on ta kindlasti suurepärane valik. Ja ta ei torgi nii palju kui välimuse järgi tunduda võib – vastupidi, neid õisikupalle jumaldavad liblikad ja mesilased. Põuakindla ja vastupidavana sobib ta igat tüüpi aeda ja kujundusse.
Kõrgus: 100–120 cm / Õitseb: VII–VIII
Perovskia
Perovskia (Perovskia) on püstiste vartega kompaktne põõsas, mis on kaetud lavendlivärvi õitega. Õitseb väga pikalt, juunist-septembrini. Ideaalne taim kuuma ja kuiva kasvukohta!
Kõrgus: 70–90 cm / Õitseb: VI–IX
Raudrohi
Kuna raudrohi (Achillea) on väga levinud niitudel ja teeservadel, jääb ta ilutaimena sageli tähelepanuta. Tegelikult on ta täiesti põuakindel ja pika õitsemisajaga lill, millel on väga palju sorte ning õievärve – kahvatukollasest sügavpunaseni. Suurte korvõisikute kõrval on väga dekoratiivne ka taime lehestik.
Kehval pinnasel on tema õitsemine rikkalikum ja taim kompaktsem, väetades või liiga rammusas pinnases venib taim välja ning lamandub.
Kõrgus: 30–80 cm (olenevalt sordist) / Õitseb: VII–VIII
Budleia
Kuna budleia (Buddleja) käitub meie kliimas rohkem rohttaime kui põõsana, lisasime tema ka siia nimekirja. Kui tema lehed on tagasihoidlikult hallikasrohelised, siis ohtralt liblikaid meelitavad õied võivad olla nii valged, roosad kui lillad ning need on varretippudes „kiikudes“ äärmiselt pilkupüüdvad.
Kõige levinum, ja ka kõige külmakindlam, liik on Davidi budleia. Budleia õitseb sama aasta võrsetelt, sügisel lõika põõsas kümmekonna sentimeetri kõrguselt maha ning kata kuiva turba või puulehtedega.
Kõrgus: 60–150 cm / Õitseb: VII–IX
Kõrrelised
Kõrrelised lisavad aeda olulist kontrasti, mahtu ja esteetilisust. Paljud dekoratiivsed kõrrelised on põuakindlad, hooldusvabad ja sobivad suurepäraselt vähese hooldusega või kuiva pinnasega aeda.
Vitshirss
Vitshirss (Panicum virgatum) on üks paljudest dekoratiivsetest kõrrelistest, kellele kuivad mullad sobivad. Tema udupilve meenutavad õisikud on tõeliselt kaunid. Lehed muutuvad sügisel kuldseks ja punaseks.
Kõrgus: 90–150 cm / Õitseb: VIII–X
Teravaõiene kastik
Teravaõiene kastik (Calamagrostis acutiflora) pakub head tausta või seltsi õitsevatele püsikutele ning tänu kõrgele kasvule on ka hea pilguvarjaja. Ta on ilus aastaringselt ning igati murevaba kasvatada.
Kõrgus: 150–200 cm / Õitseb: VII–VIII
Tihe sinikõrs
Tihe sinikõrs (Schizachyrium scoparium) on suurepärane valik kui on vaja kõrrelist kuuma ja kuiva kohta, kus teistel taimedel on raske ellu jääda. Ta on hästi püstise kasvukujuga puhmik, kelle lehtede terassinine värvus muutub lehetippudes purpurjaks. Alates augustist ehivad puhmikut läikivlilladest seemnepööristest tekkivad kohevad, hõbedased pähikud. Sügisel on taim roosakas-oranžides toonides.
Kõrgus: 60–120 cm / Õitseb: VIII–X
Kolm meelespead!
Kuigi siin toodud püsikutele meeldib kuiv ja päikeseline kasvukoht, ei tähenda see, et sa ei pea nende istutamise eel ja järel mitte midagi tegema. Siin kehtivad samad üldised püsikute kasvatamist puudutavad reeglid.
- Valmista enne istutamist pinnas korralikult ette – hea start on väga oluline! Kaeva pinnasesse palju orgaanilist ainet, nt komposti või hästi kõdunenud sõnnikut. See toimib justkui käsnana, aidates mullal vett säilitada ja pakkudes olulisi toitaineid.
- Aita peenardel säilitada võimalikult palju niiskust ja lisa neile dekoratiivne multšikiht. See takistab vee aurustumist ja aitab eemal hoida ka umbrohtu.
- Kastmisel keskendu noortele ja äsja istutatud taimedele, juba juurdunud taimed saavad ise hakkama. Noori taimi tuleb kasta põhjalikumalt iga paari päeva tagant, mitte igapäevaselt kergelt veega piserdada. See soodustab sügavamat juurdumist. NB! Kasta alati mullapinda, mitte taimi!