Head kliendid!
Meie e-poe klienditeenindus töötab E–R kella 10–16.
Kaupade saatmist ja komplekteerimist puudutavatele küsimustele vastame aadressil epood(at)juhanipuukool.ee.

Nulud ja kuused: potijõulupuust aia pilgupüüdjaks

Nulud ja kuused: potijõulupuust aia pilgupüüdjaks
Laen...
Nulud ja kuused: potijõulupuust aia pilgupüüdjaks

Potijõulupuud, mida pärast jõuluaega aias edasi kasvatada, peavad olema meie kliimas täiesti külmakindlad. Meie pakume oma istikuärides potijõulupuuna: 

  • alt hõbedaste okastega Fraseri nulgu või halli nulgu,
  • hallikasroheliste okastega serbia kuuske,
  • sinakashõbedasi torkavaid kuuski,
  • kõigile tuttavat harilikku kuuske või
  • väikesi kanada kuuski.

Nad kõik on terrassil, rõdul, trepil või hoovil seistes väga dekoratiivsed. Olgu siis koos jõulutulede ja -kaunistustega või ilma. Nende puude kaunis kuju ja värv kestab aga jõuludest kaugemale - neist saad aeda tõelised pilgupüüdjad aasta läbi!

Mõtle asukoht läbi juba enne ostu  

Ilu kõrval aga kipub esimeses ostutuhinas ununema see, et algul väikesest puust, mis praegu ehk ulatub ostjale rinnuni, saab kümne või paarikümne aasta pärast vägagi kogukas puu. Seega soovitame puu edasise kasvukoha läbi mõelda juba enne ostu.

Sellest kuidas neid puid haljastusse sobitada, kirjutame loo lõpus. Enne aga teeme selgeks kui suureks need potijõulupuud kasvavad ning mis tingimusi nad aias saada tahavad.  

hall nulg

Hall nulg

Hall nulg (Abies concolor) on üks külmakindlamaid ja vähenõudlikumaid nulgusid Eestis kasvatamiseks.

Tegemist on väga dekoratiivse puuga tänu tema pikkadele, umbes kuuesentimeetristele kergelt ülespoole kaardus hallikassinistele okastele. Puu võra on laipüramiidjas, tüvi sile. Käbid on silinderjad, suvel rohelised või purpursed, valminult hallikaspruunid.

Hall nulg eelistab parasniiskeid viljakaid muldi, mis on nõrgalt happelised, kuid talub ka kuivemat mulda. Vajab valget kasvukohta, varjus kasvades kannatab puu välimus. Talub hästi linnatingimusi. Talub kuni 35 külmakraadi.

Kasvab umbes 25 meetri kõrguseks. Noorena aeglase kasvuga, hiljem on kasv kiirem.

Sobib suuremasse aeda, kus tema võra oleks hästi vaadeldav, või haljasaladele ja  parkidesse. Teda tuleks istutada üksiktaimeks või suuremal haljasalal ka väiksema grupina. Tänu dekoratiivsele välimusele võiks teda haljastuses senisest enam kasutada!

Fraseri nulg

Fraseri nulg

Fraseri nulg (Abies fraseri) on Eestis veel üsna vähe levinud, kuigi sobib siin kasvatamiseks hästi.

Puu on koonusja kasvukujuga ning tiheda ja korrapärase võraga. Lühikesed okkad on alt sinakalt heledad ning asuvad okstel tihedalt püsti. Käbid ilmuvad juba 4–5-meetrisele puule.

Eelistab päikeselist kasvukohta ja kuivemat mulda. Noorelt talub varju ja on kiire kasvuga, vanemas eas on valgusnõudlikum ning aeglasema kasvuga. Talub kuni 35 külmakraadi.

Kasvab 10–15 (20) meetri kõrguseks.  

Madalama puuna on ta hinnatud väiksematel haljasaladel. Eriti dekoratiivne on puu noores eas kitsaskoonusja võra ja omapäraste harjasjate okastega okste tõttu.

torkav kuusk Glauca

Torkav kuusk ‘Glauca’

Torkav kuusk (Picea pungens) on koduaedades ja haljasaladel väga levinud okaspuu. Eelkõige tuntakse teda rahvapärase nime järgi hõbekuusena, vahel nimetatakse teda ka ilukuuseks. Selle nime on ta saanud põhjusega – ta välimus on tõeline pilgupüüdja!  

Puul on korrapärane laikooniline võra ning horisontaalsed oksad. Okkad on väga jäigad ja hallikassinised. Mida vanemaks puu saab, seda sinakamaks okkad muutuvad.

Eelistab kasvukohana toitaineterikkaid parasniiskeid muldi. Ei talu liigniiskust ja seisvat vett. NB! Vajab väga palju valgust. Külgvarju puhul laasub puu alaosa ning dekoratiivsus väheneb.

Samal põhjusel tuleks hõbekuuse alt alati ka hein ära niita või rohida, sest (umb)rohi puu ümber põhjustab samuti tüve alaosa laasumist.

Talub saastunud õhku ning on vastupidav haigustele. On täiesti külmakindel, talub kuni 40 miinuskraadi.

Noorelt aeglase kasvuga. Kasvab aeglasemalt kui harilik kuusk! Kasvab keskmiselt 15 meetri kõrguseks ning viis meetrit laiaks. Umbes 20-aastane puu on kaheksa meetrit kõrge.

Kuna kasvab suureks, sobib torkav kuusk üksikpuuks suurematesse koduaedadesse (jõulupuuks!) või mõnepuuliseks grupiks haljasaladele ja parkidesse. 

torkav kuusk Edith

Torkav kuusk ‘Edith’

'Edithit' peetakse kõige sinisema okkaga torkava kuuse sordiks. Vanemad okkad veidi kaotavad värvi ning tunduvad tumerohelisena.

Inglise Kuninglik Aiandusselts on sorti tunnustanud väärtusliku aiataime tiitliga (Award of Garden Merit).

Ta jääb oma kasvult oluliselt väiksemaks kui ’Glauca’ – täiskasvanud puu on kuni 4 meetrit kõrge ning 1,5–2 meetrit lai. 10-aastase puu kõrgus on umbes kaks meetrit.

Tänu oma värvile ja laikoonilisele vormile on ta aasta läbi äärmiselt dekoratiivne puu, kes sobib ka väiksemasse aeda. Eelkõige üksikuks aktsenttaimeks ehk pilgupüüdjaks, et puu ilu maksimaalselt esile tuleks.

Kasvutingimused on samad, mis ’Glaucal’.

Torkav kuusk ‘Blue Diamond’

Seda sorti tuntakse ka nime all ’Christmas Blue’. Kasvukujult koonilisem kui ’Edith’. Võra on erakordselt ühtlane. Okkad hõbedaselt sinised, tugevad ja teravad. Mida vanemaks puu saab, seda sinakamaks okkad muutuvad.

Täiskasvanud puu suuruseks on 3–5 meetrit. Sort on aeglase kasvuga - puu aastane juurdekasv on umbes 15 cm.

Ideaalne igihaljas ja dekoratiivne puu igas suuruses aeda, et lisada sinna värvi.

Kasvutingimused on samad, mis ’Glaucal’.

harilik kuusk

Harilik kuusk

Harilik kuusk (Picea abies) on hästi tuntud metsapuu. Kuna tema võra on tihe ning talub väga hästi pügamist, on ta ka väärtuslik kõrge heki- ning tuulekaitsetaim.

Mullastiku suhtes on harilikud kuused võrdlemisi leplikud, kuid eelistavad niiskemaid savikamaid muldi. Liigniiskes kohas nad siiski vastu ei pea. Taluvad varju. Väga külmakindlad.

Kasvab kuni 25 (35) meetri kõrguseks ning 8 (12) meetrit laiaks.

Tal on üle saja sordi, mille seast leiab väga erineva kasvukõrguse ja -kujuga eksemplare.  

serbia kuusk

Serbia kuusk

Oma kauni kuju ja hea värvi tõttu on serbia kuusk (Picea omorika) üks dekoratiivseimaid kuuseliike haljastuses, keda võiks kasutada palju enam.

Noorena kitsaskoonusjas, vanamana sammasjas. Okkad on kahevärvilised -  pealt tumerohelised, altpoolt sinakasvalged. Käbisid hakkab kandma juba üsna noores eas.

Pinnase suhtes on ta vähenõudlik ja saab hakkama ka kehvemas pinnases, kuid eelistab lubjarikkamaid muldi. On võrdlemisi varjutaluv.  Haigus- ja kahjurikindel. Talub linnatingimusi. Meie kliimas täiesti külmakindel, talub kuni 35 külmakraadi.

Võib kasvada kuni 30-meetriseks ning 3–5 m laiaks. Noorena aeglase kasvuga, hiljem palju kiirema kasvuga.

Haljastuses on tema eeliseks püstine kitsas võra, mistõttu sobib ta ka väiksematesse aedadesse ja haljasaladele. Selleks, et tema kena võra mõjule pääseks võiks ta kasvada pigem üksikpuuna.

kanada kuusk Conica

Kanada kuusk

Kanada kuuskede (Picea glauca) võra on väga tihe ja korrapärane ning oma kujult on nad lai- kuni kitsaskoonusjad.

Nad eelistavad niiskemat kasvukohta. Ei talu varju, seal kasvavad aeglaselt ning puu välimus kannatab (laasub allosast).

Kindlasti on kõiki kanada kuuski vaja kaitsta talvise ja varakevadise päikese eest! Talub kuni 45 külmakraadi.

Kanada kuuse kääbuskasvuline sort ’Conica’ kasvab max 3 meetrit kõrgeks ning 1,2 meetrit laiaks. Kasvab väga aeglaselt.

Oma tagasihoidliku kasvu tõttu sobib ta eesaeda, väiksemale haljasalale või kiviktaimlasse. On eriti kaunis minijõulupuuna, sest tema võra on tihe, kuusepuulikult kooniline ja säravalt heleroheline.

Suured okaspuud aiakujunduses 

Kuna siin toodud potijõulupuud kasvavad ajapikku kõrgeteks ja kogukateks puudeks (v.a kanada kuusk ’Conica’), siis on nad haljastuses eelkõige soolopuud ehk üksiktaimed.

Selline puu paigutatakse talle kasvutingimustelt sobivale avatud kasvukohale sellise arvestusega, et ta on võimalikult hästi vaadeldav ning et puu võra ei läheks aja jooksul teiste puude võradega ega jääks teiste puude külgvarju.

Mida väiksem on aed, seda väiksem peaks soolopuu olema. Suurt puud ei ole mõtet väikesesse aeda panna, siis jääb väga palju tema kaunidusest märkamata – nende suursugusus väljendub suures ruumis.

Oma silmapaistva välimusega on nad aias üsna domineerivad – pilk haarab teiste taimede seast esimesena just neid. See on teine põhjus, miks neid eelkõige üksi kasutada.

Oma piirangu seab ka nende puude suur valgusnõudlikkus. Ümbritsetuna teistest kõrgetest taimedest hakkavad nad alt laasuma või jäävad varjus olevad oksad lühemaks ning hõredamaks, kaob puu sümmeetria ja väheneb dekoratiivsus.   

Seega, sobivate kasvutingimuste ja õige asukoha olemasolu teeb pühadeks ostetud potipuust kevadel aeda istutades tõelise pilgupüüdja väga pikkadeks aastateks! 

okaspuud aiakujunduses

Related posts
Copyright © 2024 Plantex AS. Kõik õigused kaitstud.